Basketbol, voleybol ve hentbolda ligler sona erdi

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Türkoğlu ve Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Üstündağ liglerin sona erdiğini açıkladı. Bu gelişmenin ardından Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Eyüpoğlu da liglerin bu haliyle tescil edildiğini duyurdu.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Federasyon olarak aldığımız her kararda kulüplerimiz ve lig direktörlerimizle istişarede bulunup adım attık. Erkeklerde 16 takımdan 13’ü, kadınlarda 13 takımdan 11’i ligin sonlandırılması yönünde talepte bulundu” dedi.

Alınan karar gereği 2019-2020 sezonunda basketbolda profesyonel liglerde şampiyon belirlenmeyeceğini, küme düşme olmayacağını ifade eden Türkoğlu “Bir buçuk aylık süreci kurtarmaktansa önümüzdeki birkaç yılı kurtarmaya ve buna yönelik daha sağlıklı adımlar atmaya karar verdik. Kararı kulüplerimizle istişare ederek birlikte aldık” ifadelerini kullandı.

Voleybolda da ligler sonlandırıldı

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ da liglerin tescil edildiğini açıkladı.

Üstündağ yaptığı açıklamada corona virüsü nedeniyle ara verilen liglerine devam etmeyeceğini duyurdu.

Üstündağ, “Ligi bu şekilde tescil ediyoruz. Şampiyon yok! Voleybol Erkek ve Kadınlar Liglerinde kalan maçlar ve play-off’lar oynanmayacak. Küme düşme yok. Aşağıdan çıkacak 4 takımı da Efeler ve Sultanlar Ligi’ne alıyoruz” dedi.

Voleybol Federasyonu ayrıca Türkiye’yi gelecek sezon Avrupa’da temsil edecek takımları da açıkladı.

Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde lider Vakıfbank, ikinci Eczacıbaşı Vitra ve üçüncü sıradaki Fenerbahçe Opet CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi’ne; dördüncü sıradaki Galatasaray HDI Sigorta, CEV Cup’a; beşinci sıradaki Beylikdüzü Voleybol İhtisas ise CEV Challenge Cup’a katılacak.

AXA Sigorta Efeler Ligi’nde ise lider durumdaki Fenerbahçe HDI Sigorta ve ikinci Arkasspor, CEV Erkekler Şampiyonlar Ligi’ne; üçüncü Galatasaray HDI Sigorta ve dördüncü Spor Toto, CEV Cup’a; beşinci Ziraat Bankası ise CEV Challenge Cup’a katılacak.

Hentbol ligleri de tescillendi

Basketbol ve voleyboldaki gelişmelerin ardından Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüboğlu’dan bir açıklama geldi. Eyüpoğlu katıldığı televizyon programında hentbolda profesyonel liglerin tescil edildiğini duyurdu.

Hentbolda bu sezon liglerde ve kupada şampiyon belirlenmeyecek, liglerde küme düşme olmayacak ve gelecek sezon kulüpler Avrupa kupalarına ligdeki son sıralamaya göre gidecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir