Korona engeline takıldık ENGELLİLERİ unuttuk…

Korona virüs salgını, engelli bireylerin yaşamlarını daha da sıkıntılı bir hale dönüştürdü. Sosyal politikaların yetersizliği nedeniyle yaşamlarını güçlükle devam ettiren engellilerin yaşamı, Korona ile daha güç hale geldi.

Salgınının yaşamlarını daha da sıkıntılı bir hale dönüştürdüğünü ifade eden engelliler, “Erişilebilirlik engelli bireylerin yaşadığı en öncelikli problemi olarak güncelliğini korumaktadır. Salgın engellilerin yaşamlarını daha da sıkıntılı bir hale dönüştürdü. Bu koşullarda bizler, çoğu temel haklarımızı da kullanamaz duruma geldik” diye konuştu.

Ruh ve beden sağlıklarının bozulduğuna, çoğu engellinin kullandıkları ilaçlar, medikal ve sarf malzemelerinin birçoğundan ciddi katkı payı ve fiyat farkları alındığına dikkat çeken engelliler, “SSPE ve diğer kas hastalıklarında fizik tedavi, engelli bireyler için hayati önem taşıyor. Ekonomik nedenlerle ulaşılamayan her ürün engelli bireyin bağışıklık sistemini etkileyerek, daha büyük yaşamsal sorunları tetikliyor” diye konuştu.

Dertlerini “Çoklu engeli olan bireylerin bu virüse karşı en fazla risk grubu içinde yer aldığı bir gerçek. Salgınla birlikte, çalışma yaşamındaki engellilerin işe erişiminin zorlukları daha da artarak devam ediyor. İstihdam edilmemiş birçok engelli yoksulluk sınırı altında yaşamlarını sürdürmek zorunda. Ailesinde bakıma muhtaç engelli birey olan çalışanlar da salgın sürecinde daha büyük güçlükler yaşıyorlar” ifade etmeye çalışan engelliler, korona virüs salgınında unutulduklarını vurgulayarak desteğe ve yardıma ihtiyaçları olduğunu söylediler.

“Medya ve sosyal medyada korona virüs ile ilgili yapılan haber, açıklama ve korunmaya yönelik bilgilendirmelerin işaret diliyle de sunulması ihmal ediliyor” uyarısında bulunarak yaşanan eksikliğe dikkati çeken engelli temsilcileri şunları söyledi:

“Esasen devlet tarafından yürütülmesi gereken, engellilere eğitim veren Özel Rehabilitasyon Merkezleri kapalı olduğundan engelli eğitimleri yapılamıyor. Bu merkezler çok zor durumdalar. Zira engelli çocukların uyum sağladıkları ortamlarda ve alıştıkları öğretmenlerle eğitimlerine devam etmeleri çok önemli. Ayrıca sayısız ihtiyaç sahibi birey fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinden mahrumlar. Bu onlar için hayati önem taşıyor.”

Yapılan açıklamada, acil olarak karşılanması gereken talepler şöyle sıralandı:

  • Kamuda çalışanların yanında özel sektörde de çalışan tüm engelli personele salgın süresince ücretli izin verilmelidir.
  • Risk grubu içerisinde yer alan engelli bireylere evlerinde sağlık hizmeti verilmelidir. Talep edenlere evlerinde korona testi yapılmalıdır.
  • Süresi dolan engelli raporlarının uzatıldığı açıklandığı halde bundan dolayı engelli aylığı kesme gibi uygulamalara derhal son verilmelidir.
  • Engelli bireylerin ilaç ve medikal sarf malzemelere, muayene ücreti, reçete katkı payı veya fark ücreti ödemeksizin ulaşmasının önü açılmalıdır.
  • Hane içinde engelli bireyi olan ailede çalışan bir ebeveyn kamu veya özel sektör ayırt etmeksizin salgın süresince ücretli izinli olması sağlanmalıdır.
  • Resmi açıklamalar yapılırken işaret dili tercümanı bulundurularak işitme engelli bireylerin de bilgi alma haklarının yerine getirilmesi sağlanmalıdır.
  • Uzaktan eğitim programlarının görme engelli öğretmen ve öğrenci kullanıcılar için erişilebilir duruma getirilmelidir.
  • Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde verilen bireysel eğitimlerin sanal ortamda veya evlerde bire bir verilmesi sağlanmalıdır. Bu merkezlerde görev yapan eğitimcilerin ve diğer personelin hak kayıpları giderilmelidir.
  • Geçim sıkıntısı yaşayan engelli bireylere ihtiyaç duydukları gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapılmalıdır. İhtiyaç sahiplerinin evlerine yardımcı elaman gönderilmelidir. 

1 adet yorum; “Korona engeline takıldık ENGELLİLERİ unuttuk…

  1. yüzde 80 ağır engelli otistik bir kızım var.maddi tek gelirim 1.460 bakım parası,belediye cimer valilik başvurmadığım yer kalmadı?sosyal yardım vs yok öyle bir şey.her gün okula gideceğim diye krize giriyor.geçen dişi ağrıyor diye antibiyotik yazdı dişçi(özel klinik)parayla alamıyorum bütçem yok diye yazdırmak için aradığım vefa hattı bir gün sonra aradı.bu yardımlar yapılıyorsa eğer kime gittiği belli zaten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir