Yaşlılar için ‘Sokakta çok azmasalar bari’ dedi… En güzel cevabı Kadir Amca verdi…

İSabah yazarı Cemil Barlas, sokağa çıkma izni getirilen 65 yaş üstü için “Sokaklarda çok azmasalar bari” dedi. Barlas tepkilere de “CIA tetikçisi istedi diye ben linç etmeye çalışıp espriden anlamayan salak durumuna düşmeyin bence” diye kendince yorum yaptı. Barlas’a en güzel cevabı ekmek parası için 4 saat bekleyip, boynu bükük evine dönen 83 yaşındaki Kadir Amca verdi. TÜİK, Türkiye’de 760 bin ‘Kadir Amca’, ‘Ayşe Teyze’nin bulunduğunu bildirdi.

Cemil BARLAS

Korona virüsü salgınında risk grubunda yer aldıkları için uzun süredir sokağa çıkma kısıtlamasına tabi tutulan 65 yaş üstü yurttaşlara ilk kez istisna getirilirken, Sabah yazarı ve A Haber yorumcusu Cemil Barlas’ın bu nüfusla ilgili sosyal medya paylaşımı tepki topladı.

Cemil Barlas twitter hesabından “Nihayet 65 yaş üstü serbest. Sokaklarda çok azmasalar bari” diye paylaşımda bulundu. Gelen tepkilerin ardından hesabını kilitlemek zorunda kalan Barlas, “Bu arada CIA tetikçisi istedi diye beni linç etmeye çalışıp espriden anlamayan salak durumuna düşürmeyin bence” diye paylaşım yaptı.

‘Azan amca mı?’ Al sana Kadir Amca

83 yaşında, 50 gün sonra ilk kez sokağa çıktı. Akranları gezdi, tozdu. O, 4 saat bekledi. Siftahsız eve döndü…

Kadir KAYAK/Foto: Zübeyir TABAK

Saat gelmişti. 11.00’di. Dile kolay günlerden sonra sokağa çıktı ilk kez 83 yaşındaki Kadir Kayak amca. Her zamanki gibi, Cumhuriyet Meydanı’na gitti.

Yaşıtlarının gezip hava almak, sohbet etmek, güneşlenmek, parkta oturup yaşıtlarıyla sohbet etmek gibi düşünceleri yoktu kafasında Kadir amcanın. Hızlı adımlarla gelmişti meydana. Zaman kaybetmemeliydi. 4 saatlik izni iyi kullanmalıydı.

Omuzuna asılı boya sandığını ağır ağır olsa da yere koydu. Elindeki oturağıda arkasına. Oturdu boya sandığına ve müşteri beklemeye başladı. Günlerden sonra ilk kez tezgah açmıştı.

Ekmek parası kazanmalıydı.

“Mesleğim müzisyenlik. Geçimimi davul çalarak sağlıyorum bunun yanında da  60 yıldır ek iş olarak zaman zaman ayakkabı boyuyorum” diye konuşmaya başlayan Kadir amca, şunları söyledi:

Malum salgın dolayısıyla şuanda mesleğimizi icra edemiyoruz evlerdeyiz,  bugünde 4 saatlik izinde boş durmak istemedim ‘akmasa da damlar’ dedik geldik buraya tezgahımızı kurduk. Fakat beklediğim iş olmadı…

TÜİK ise 65 yaş üstünde 760 bin çalışan yaşlı insanın varlığını açıkladı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir