ATATÜRK’ü yalnız bıraktık! Bayramı coşkuyla kutladık…

Tarih 19 Mayıs 1919… ATATÜRK Samsun’a çıktı.

Sarı Saçlı Mavi Gözlü bir dev, Milli Mücadele’nin temellerinin attı. Yani, bağımsızlığa susamış  ‘Büyük Türk Milleti’nin özgürlüğe giden yolun ilk adımını attı.

…………………………………

Ve

Tarih 19 Mayıs 2001 Yer : ANKARA

Başkent’teki kutlamalar, Anıtkabir’deki törenle başladı. Anıtkabir’deki törene, Başbakan Bülent Ecevit, TBMM Başkanvekili Murat Sökmenoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Hüsamettin Özkan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, bakanlar, kuvvet komutanları, FP Genel Başkanı Recai Kutan, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve öteki ilgililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Anıtkabir Özel defteri’ni imzaladı. Sezer, Defter’e şöyle yazdı: “Türk Ulusu’nun onuruyla yaşayabilmesi için 19 Mayıs 1919’da yaktığınız bağımsızlık ışığı, sonsuza kadar yolumuzu aydınlatacaktır. Türkiye’nin ulusal egemenliğe dayanan, bağımsız, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olması yönündeki çabalarımızı açtığınız uygarlık yolunda hızla sürdüreceğiz.”

Tarih 19 Mayıs 2002 Yer: ANKARA

Tüm yurtta coşkuyla kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na, Dünya Kupası heyecanı damgasını vurdu. Bazı illerde sıcak bayıltırken, Anıtkabir’de, rahatsızlığı nedeniyle törenlere katılamayan Başbakan Bülent Ecevit’in protokoldeki yerini yardımcısı Mesut Yılmaz doldurdu.
Ankara’daki ilk tören Anıtkabir’de yapıldı. Hastanede tedavi gören Ecevit’in yanı sıra, yardımcıları yurtdışında bulunan Devlet Bahçeli ile İstanbul’a giden Hüsamettin Özkan da törene katılmadı.
Başbakan’ı temsilen yardımcısı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç ile Meclis’te grubu bulunan partilerin liderleri ve kuvvet komutanları protokolde yerini aldı. Sezer Anıtkabir
Özel Defteri’ni imzalarken, ‘Başbakan’ yazılı plakanın önünde Başbakan Yardımcısı Yılmaz durdu.
Ankara 19 Mayıs Stadyumu’ ndaki tören ise renkli gösterilere sahne oldu. Engellilerin, ‘Bizler kanadı yaralı kuşlarız.
Bize sarılırsanız birlikte uçarız’ pankartıyla geçişinde Cumhurbaşkanı’nın eşi Semra Sezer ve Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu da ayağa kalkarak alkışladı.

Tarih 19 Mayıs 2003 Yer : ANKARA

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC’de coşkulu törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığındaki devlet erkanı, Anıtkabir’e çelenk koyarak, Büyük Önder Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu.

Ankara’daki kutlamalar, Anıtkabir’de Cumhurbaşkanı Sezer’in başkanlık ettiği devlet töreni ile başladı. Cumhurbaşkanı Sezer, Atatürk’ün kabrine, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazılı kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan bir çelenk koydu. Sezer ve devlet erkanı, buradan Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Cumhurbaşkanı Sezer, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Törene, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, Danıştay Başkanı Nuri Alan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Abdüllatif Şener, bazı bakanlar, kuvvet komutanları, bazı milletvekilleri ile öteki ilgililer katıldı.

……………………………

Ve…….

Tarih 19 Mayıs 2010 Yer: ANKARA

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC’de törenlerle kutlandı.

Kutlamalar kapsamında Ankara’da ilk tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir’i ziyaretiyle başladı.

Anıtkabir’deki törene Cumhurbaşkanı Gül’ün yanı sıra TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kuvvet komutanları, milletvekilleri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

………………………………………..

Ve…

Tarih 19 Mayıs 2019 Yer: SAMSUN

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC’de törenlerle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Ankara’da başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençler, sporcular, öğrenciler ve Bakanlık çalışanlarından oluşan heyetle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı. Aslanlı Yol’da yürüyüşe geçen heyet, Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenin sonunda parti liderleriyle tokalaştı, birlikte fotoğraf çektirdi.

Tarih : 19 Mayıs 2020 Yer : ANKARA

Korona salgını nedeniyle, bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sade törenlerle kutlanıyor olsa da yüreklerdeki coşku değişmedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in dışındaki parti liderleri Anıtkabir’e görünmedi.

19 Mayıs 1919 ile ilgili anlamlı sözlerin sarf edildiği, kutlama mesajlarının yayınlandığı günde, ikisi hariç bütün parti liderleri i Anıtkabir’e gitmedi.


Sabah saatlerinde Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun ardından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de bir grup partili ile birlikte Anıtkabir ziyaretinde bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Anıtkabir’i ziyaret etti. Burada, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okuyan Akşener, Atatürk mozolesine çiçek bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir