800’de fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi…

Son olarak 11 Mayıs 2020 tarih ve 2514 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile birçok ürüne ek gümrük vergisinin üzerinden 10 gün sonra yeni bir ek gümrük vergisi düzenlemesi yapıldı. Düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

20 Mayıs tarihli 31132 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar” dikkate alındığında yine ithalata ilişkin ürünlere yönelik ek gümrük vergisi, birçok alanı kapsıyor.

Bu noktada 20 Mayıs ile 30 Eylül 2020 arası dönemi kapsar şekilde (30 Eylül Dahil) ürünlere uygulanacak ilave gümrük vergisi oranı, 1 Ekim 2020 tarihinden sonra oranlar daha da artarak uygulanacak.

Cumhurbaşkanı kararı ile gümrük tarife istatistik pozisyonları belirtilen ve içinde iş ve tarım makineleri, vinçler ve bazı demir-çelik ürünleri gibi 800’den fazla ürün ek gümrük vergisi yükü ile karşı karşıya kaldı. Kararın amacı olarak ise Covid-19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayiyi ithalat baskısına karşı korumak olarak açıklandı.

Av.Mert ÇAKICI

Düzenlemeye ilişkin görüşlerini açıklayan Av. Çakıcı, “Düzenleme ile birçok ithalata tabi ürüne ilişkin ek gümrük vergisi öngörülmüştür. İki farklı tarih için iki farklı oran olması, firmalar nezdinde hukuki sorunlar doğmasına sebebiyet verebilecek niteliktedir. Düzenlemedeki oranlar her ne kadar yayım tarihi itibariyle uygulanacak olsa da halihazırda faaliyet gösteren işletmeler için önceki karardaki gibi geçici bir madde eklenmiştir. Buna göre 20 Mayıs öncesine ilişkin Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan bir ürüne ilişkin 1 Ekim 2020 tarihinden sonraki oranların uygulanması imkan dahilindedir. Bunun için kararın yayım tarihi olan 20 Mayıs’tan itibaren 4 Haziran’a kadar ithalata ilişkin gümrük beyannamesinin tescili gerekmektedir. Aksi halde bu haktan faydalanamayacaklardır. Bu kapsamda işletmelerin dikkatli olmaları ve tedbirlerin devamı halinde olumsuz bir sonuçla karşı karşıya kalmamak adına işletmelerin bir an evvel beyannamelerini tescil ettirmeleri lehlerine olacaktır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir