Türkiye’de Deli Amerika’da Dâhi Türk’ün hikayesi!

Keşfedilince dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından ABD’ye gönderildi. Radarsız roketin kaşifi olarak bilindi. Ülkemizde hak ettiği değeri görmedi. Amerika’nın hakkında özel kanun çıkardığı İrfan Mavruk, 2010 yılında, 69 yaşında iken vefat etti.

Adana doğumlu İrfan Mavruk. İlk ve ortaokulda da icat denemeleri oldu. Ama en etkili icatlarını lise döneminde gerçekleştirdi.

Türkiye’de Deli Amerika’da Dâhi Türk: İrfan Mavruk

Yaptığı roketler nedeniyle başı dertten kurtulmadı. Birçok kez karakola çağrılan Erkek Sanat Enstitüsü öğrencisi olan İrfan Mavruk, hazırladığı projelerini kimseye kabul ettiremedi. Destek almak için başvurduğu Adana Elektrik Mühendisleri Odası, heyet eşliğinde dinledikleri Mavruk’un projelerini imkansız olarak değerlendirdi.

1959 yılında odanın dergisinde yayınlanan bir makalede Mavruk’un projeleri ile ilgili, “İrfan Mavruk’un elinde dolaştırdığı füze projesi meraklı bir çocuğun çizdiği karmaşık bir takım şekillerden ibaret olup, teknik bir makine resmi ile herhangi bir alakası yoktur. Verilen izahattan anlaşıldığına göre İrfan Mavruk, maalesef geniş fantezisi ile mevcut olmayan şeyleri olmuş gibi göstermekte ve hiç bir hesaba dayanmayan bir takım iddialar ileri sürmektedir” denildi.

Ülkemizde 27 Mayıs 1960 günü İhtilal olunca, İrfan Mavruk ’un aldığı öğrenci bursu kesilir ve Amerika’da beş parasız kalır. Aynı üniversitede öğrenim gören İspanyol kız arkadaşının maddi desteğiyle öğrenimine devam eder ve okulundan mezun olunca bu İspanyol kız ile evlenir.

Bir gün okulda atom dersi işlenirken anlatımı olay olur. Öğretmen idareye bilgi veriyor. Okul idaresi konuyu valiye iletiyor. Konu, Amerikalı mühendislere kadar gidiyor. ABD’li mühendislerin tepkili motorlarla’ ilgili sorularına yanıt verir, ‘fevkalede’ denir.

Bu gelişmelerin üzerine dönemin Valisi, eski TBMM Başkanı Refik Koraltan’a bir mektup gönderir. Koraltan da durumu dönemin Başbakanı Adnan Menderes’e anlatır.

Okuduğu mektuptan oldukça etkilenen Menderes, İrfan Mavruk’u Dolmabahçe Sarayı’na davet edilir. Ve İrfan’ı yüksek zekalı çocuklar fonundan Amerika’ya gönderilir.

Nükleer Merkezde Görev Aldı

1959’da yılında New York’un yolunu tutan Mavruk’u, Amerikalılar, teste tabi tutup Colombia Üniversitesine kaydederler. ABD’de Houston’da bir nükleer araştırma merkezinde çalışmaya başlayan Mavruk’un çalıştığı merkezde hidrojen bombasını icat eden bilim adamı da vardır. Daha sonra, nükleer silahların parçalarını üreten fabrikalarda çalışır.

Atom bataryası geliştirdiklerinden ve füzelerin uzaya çıktıklarında patladığını ve bunun sebep ve çareleri üzerine çalışmalar yürütür. Eğitimini tamamladıktan sonra bazı silah fabrikalarında çalışan Mavruk, uzaydaki atom yükünü ölçen bir cihaz da geliştirir.

NASA’da Apollo Projesindeza görevlendirilir. Sonraki yıllarda da Apollo projelerinde önemli görevler alır, özellikle yerden kumanda edilmeyen roketler alanında üstün başarılar sağlar. Ay’a ilk çıka Apollon  Mekiği’ndeki astronotlarla yerden bizzat kendisi telsizle konuşur.

2010 Senesinde Vefat Etti

Nükleer merkezindeki başarılarının haricinde bazı silah fabrikalarında da çalışan Mavruk, uzaydaki atom yükünü ölçen bir cihaz geliştirir. Özellikle yerden kumanda edilmeye gerek kalmayan roketler konusunda çalışan İrfan Mavruk 69 yaşında, 5 Ağustos 2010’da emeklilik günlerini yaşadığı New York’ta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeder. Adana’da Ali Hocalı Köyü’ndeki mezarlıkta toprağa verilir.

Amerika'da Hakkında Özel Kanun Çıktı

Türkiye’de 16 Şubat 1965 tarihli bazı gazetelerde İrfan Mavruk’la ilgili geniş bir haber yer aldı. Dış kaynaklı olan, ‘Amerikalıların üstüne titrediği harika çocuk: İrfan Mavruk’, ‘Hakkında özel kanun çıktı, gizli polis de onu koruyor’ üst başlıkları altında, ‘25 yaşındaki bir Türk genci feza ilmine ışık tutuyor’ başlığıyla verilen haberde, ‘İrfan Mavruk tarafından yapılan ve radarsız olarak uzaya fırlatılan roket büyük bir başarı sağladı’ deniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir