Korona döneminde orman katliamı yüzde 150 arttı…

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın araştırmasına göre koronavirüs döneminde ağaç katliamı yüzde 150 arttı.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) 18 ülkede yaptırdığı araştırmaya göre “korona ayı” diye nitelenen Mart 2020’de 18 ülkede tropikal orman alanları 6 bin 500 kilometrekare azaldı.

Vakfın büyüteç altına aldığı ülkeler Orta Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Tanzanya, Kenya, Çin, Endonezya, Kamboçya, Myanmar, Malezya, Tayland, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Peru ve Paraguay oldu.

Korona döneminde orman katliamı yüzde 150 arttı

Maryland Üniversitesi’nin uydu kayıtları üzerinden topladığı verilerin incelenmesiyle yapılan araştırma 2017 -2019’a göre ağaç katliamının yüzde 150 artış gösterdiğini ortaya koydu. WWF, haftalık olarak 30’a 30 metre çözünürlükte görüntülerin incelendiğini ve ağaç tepelerinin kapladığı alanlara ait yüzde 50 azalmanın orman alanının “yok edilmesi” olarak tanımlandığını bildirdi.

18 ÜLKEDE 645 BİN HEKTAR TROPİKAL ORMAN YOK OLDU

Buna göre inceleme yapılan 18 ülkede mart ayında yaklaşık 645 bin hektar tropikal orman alanı yok oldu. Bu da Berlin’in yüzölçümünün yedi katına tekabül ediyor. Bu miktar 2017-2019’un aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 150 artış demek.

Araştırmaya göre ağaç katliamındaki en büyük artış Güney Amerika ülkelerinde kaydedildi. Bu ülkeler mart ayında 220 bin hektar orman kaybetti ki bu 2017-2019’un aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 167 artışa tekabül ediyor.

İkinci büyük yok oluş yüzde 152 artış ile Afrika ülkelerinde görüldü. İncelenen altı Afrika ülkesinde Mart 2020’de 123 bin hektar alan orman yok oldu.

Asya’da büyüteç altına alınan ülkeler ise toplam 300 bin hektardan daha fazla orman kaybı yaşadı. Bu da söz konusu zaman dilimiyle karşılaştırıldığında yüzde 155 artış demek.

1 adet yorum; “Korona döneminde orman katliamı yüzde 150 arttı…

  1. Ağaçların kesilmesini doğru bulmuyorum.Yeşillik önemli bence,doğa,tabiat önem verilmeli Sonra kırsal bölgelere fidan dikiliyor bu şekilde olursa Herşeyi yok ediyorlar Dünyanın dengesini bozuyorlar Kesim yapanlara ceza uygulanması gerekli Nede olsa herşeyi ceza var Agaç keseni ceza olması gerekli yada bu orman alanda araç kesimi yoktur (yapılmasın) gibi yazı olması gerekli tabi o insanlar yazıyı rest çekmezlerse Ağaçlandıralım her yere doğa Önemlidi!🌳🌳🌳🌳

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir