Koronavirüs mücadelesinde aranan etki “T hücresi”nde mi?

İngiltere’de yapılan araştırma, Covid-19 hastalarında bağışıklık sistemi hücresi olan “T hücresi” sayısında önemli oranda düşüş gözlendiğini ortaya koydu. Bilim insanları, bu hücre sayısının takviyelerle artırılmasının hastalıkla mücadelede etkisini araştırmaya başladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, durumu ağır olan 60 Covid-19 hastasından alından kan örneklerinde, bağışıklık hücresi olarak bilinen T hücresi sayısının dramatik seviyelere indiği tespit eden bilim insanları, virüsün etkisiyle azaldığı düşünülen hücre sayısını artırmak için “interleukin 7” adlı ilacı klinik deneylerde test ediyor.

Bu deneyler, Londra’daki King’s College, Francis Enstitüsü, St. Thomas Hastanesi ve Crick Enstitüsü’nden bilim insanlarının ortak çalışmasıyla gerçekleştirilecek.

Crick Enstitüsü’nden Prof. Adrian Hayday, bağışıklık hücrelerinde ortaya çıkan bu durumun ‘büyük bir sürpriz’ olduğunu vurgularken ,”Bu hücreler bizi korumaya çalışıyorlar ama virüs bir şekilde bu hücrelerin altındaki halıyı çekiyor ve sayıları önemli ölçüde azalıyor” dedi.

St Thomas Hastanesi’nden yoğun bakım danışmanı Manu Shankar-Hari’nin verdiği bilgiye göre, yoğun bakıma alınan hastaların yüzde 70’inin kanında mikrolitreye düşen T hücresi sayısı 400-800 arasında değişiyor. Hastalar iyileşmeye başladığında T hücresi sayısı da artma eğilimine geçiyor.

İlk olarak küçük bir sepsis hasta grubunda denenen Interleukin 7’nin, kandaki belirli hücreleri artırdığı gözlendi. Covid-19 hastalarına uygulanacak ilk klinik denemede, ilaç üç günden uzun bir süre yoğun bakımda yatan ve lenfosit değerleri düşük olan hastalara verilecek.

Close-up of virus cells or bacteria. Flu, view of a virus under a microscope, infectious disease. Germs, bacteria, cell infected organism. Virus H1N1, Swine Flu, Corona virus. 3d Rendering

“Bu virüs görülmemiş bir şey yapıyor”

Prof. Hayday raştırmanın, virüsün bağışıklık sistemiyle etkileşimi hakkında bilim insanlarının işine yarayacak daha fazla bilgi sağlayabileceğini belirterek “Virüs dünyayı tümüyle değiştirdi, farklı bir virüs. Emsalsiz. T hücre sistemini neden allak bullak ettiğini tam olarak bilmiyoruz. Bu virüs görülmemiş bir şey yapıyor” ifadesini kullandı.

T hücresi nedir?

Vücudun enfeksiyonlara karşı silahı bağışıklık sisteminin hücreleri olarak bilinen T hücreleri, kimyasal dengeleri ölçümleyebilen reseptörlere sahip. Yani T hücresi, dolaşım sistemiyle adeta vücutta ‘devriye gezerek’ antikorların devreye girmesini gerektirecek bir rahatsızlık olup olmadığını kontrol ediyor.

Yetişkin bir insanın kanında bir mikrolitrede 2 bin ile 4 bin arası T lenfosit hücresi bulunduğunu kaydeden uzmanlar, Covid-19 hastalarında ise bu sayının 200 ile 1200 seviyelerine düştüğünün tespit edildiğini belirtiyor.

Ayrıca Cardiff Üniversitesi’nden araştırmacılar, T hücresinin kanserli hücrelere saldırabildiğini de keşfetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir