Engelli vatandaşlara ücretsiz ‘Alo Yol Yardımı’ hizmeti…

İzmir Buca Belediyesi, Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Engelliler için ‘Engelsiz Tamir İstasyonu’ kurdu. Engellilere ücretsiz hizmet veren istasyon, ‘Arayın gelelim ‘Alo Yol Yardım’ hizmeti başlattı.

 Buca'ya "engelsiz göç" başladı

Engelsiz bir Buca için yaşamın her alanında örnek çalışmalara imza atan Buca Belediyesi, tarafından hizmete sokulan yol yardım hizmeti bayramda da aralıksız çalıştı. Araçları arıza yapan engellilere hizmet verdi.

Tekerlekli sandalyeli engellilerin yolda kaldıklarında yanlarına giderek acil yol yardımı sunan Engelsiz Tamir İstasyonu,’nun kısa bir sürede 30 engelli vatandaşın araçlarını tamir ederek, engelini kaldırdığı ifade edildi.

Engelli Tamir İstasyonu’nun İzmir’deki tüm engellilere hizmet verdiği belirtilirken, sağladığı ücretsiz bakım hizmetiyle de engellilerin kullandığı araçlar üzerinden bazı firmaların aldığı fahiş bakım ve onarım ücretlerinin de önüne geçilerek, engelli vatandaşların ekonomilerine destek sağlandığına dikkat çekildi.

Engelli yurttaşlara özgür bir yaşam sunmak amacıyla kurdukları Engelsiz Tamir İstasyonu’nun ‘Alo Yol Yardımı’ hizmetiyle Türkiye’de bir ilke imza attıklarının altını çizen Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, akülü tekerlekli sandalye kullanan engellilerin olası arızalarına müdahale ederek yolda
kalma engelini ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Başkan Kılıç, proje kapsamında akülü tekerlekli sandalyelerin bakım ve onarımı için yetkin bir personel, belediye bünyesinde görevlendirilerek tam teşekküllü kurulan tamir atölyesinde, engelli vatandaşların kullandıkları araçlara akü, lastik, kumanda gibi çeşitli arızalarda hizmet verildiğini belirtti.

ENGELLİLERİN YOLUNDAKİ TAŞI KALKTI

Yaşadıkları sıkıntı nedeniyle 0 538 848 36 87 numaralı çağrı merkezi üzerinden yardım talep eden vatandaşlara, yolda kaldığı yere giderek müdahale edildiği, yerinde müdahale edilemeyen arıza durumundaki araçların ise ekiplerin, engelli servis araçlarıyla tamir atölyesine taşınarak, araçların onarım ve bakımlarının yapıldığı kaydedildi.


Yolda kalan engelliler için 3 adet engelli servis aracı görevlendirilerek, gelen tüm taleplerin hızlı bir şekilde yerine getirilmesi sağlandı. Yol yardımının yanı sıra çok sayıda engelli yurttaş, rutin bakım ve onarım işlemleri, parça değişimi gibi yüksek maliyetlere sebep olan işlemlerini de ücretsiz olarak gerçekleştirdi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK ENGELSİZ KENT BUCA

Buca Belediyesi, tamir istasyonunun yanı sıra Türkiye’de ilk defa görme engelliler için Braille alfabesiyle hazırlanan Nutuk projesi, kentin stratejik noktalarında konumlandırılmış 11 adet engelli şarj istasyonu, engelli yolları, İzmir’in en fazla engelli servis aracına sahip filosu, engellileri yaşama yeniden bağlayan meslek edindirme ve hobi kursları, zihinsel engelliler için gerçekleştirdiği istihdam kadrosu ve engelleri yaşamın merkezine koyan faaliyetleriyle Türkiye’ye örnek oldu.

İSTANBUL’DAN BUCA’YA GELDİ, ENGELLER KALKTI
Kent genelinde yürütülen çalışmaların kısa sürede İzmir’in sınırlarını aştığı, uzun yıllar İstanbul’da ikamet eden Ahmet Özüm isimli engelli vatandaş, İstanbul’un engelli yaşamına elverişli olmaması üzerine yaptığı araştırma sonunda Buca’ya taşınma kararı aldığı açıklandı.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Uygulamanın paydaşlarından Buca Engelliler Derneği Başkanı Harun Kara, “Akülü tekerlekli sandalyeli engellilerimiz araçları arıza yaptığında, yolda kaldığında taksiye, otobüse binemiyordu. Şimdi belediyemizle birlikte önemli bir projeyi hayata geçirdik. Artık engelliler yolda kaldığında yardım
hattımızı arayarak hem yolda kalmayacak hem de arızaları giderilecek. Ayrıca maalesef dışarıda parçaların değişimi için de ciddi bir işçilik ücreti alınıyor. Hemşehrilerimizi bu yükten de kurtarmış olacağız. Bu proje Türkiye’de bir ilk oldu. Umuyoruz Buca’dan başlayan bu çalışma tüm belediyelere de örnek olur” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir