“Turizm” beklentisi pandemiyi gevşetiyor

Koronavirüsün etkisini kaybetme sinyalleri vermeye başlaması, turizm geliri beklentisindeki ülkeleri harekete geçirdi. Pazar paylarını kaybetmek istemeyen Avrupa ülkelerinden sınırların açılmasına ilişkin açıklamalar art arda gelirken Türkiye’ye de charter uçuşlarıyla turist getirilmesi gündemde.

Turizmin hareketlenmesine yönelik ilk açıklama Yunanistan’dan geldi. Salgınına karşı alınan önlemlerin gevşetileceğini açıklayan Yunanistan anakaradan da adalara feribot seferlerini başlattı; tavernaların, barların, kafelerin açılmasını kakarlaştırdı.

Yurtdışından ülkeye turizmi de başlatmak isteyen Yunan hükümeti, mayıs ayı sonunda hangi ülkelerden Yunanistan’a turist gelebileceğine dair bir liste yayınladı. Listede yer alan ülkelerden gelen turistler iki haftalık karantinaya alınmadan direkt turizm alanlarına geçebilecek. 15 Haziran’dan itibaren yurtdışından Atina’ya uçuşlar başlayacak. 1 Temmuz tarihinden itibaren de ülkedeki diğer tüm havalimanları yurtdışından gelecek uçaklara açılacak.

Yunanistan’ın ardından İspanya’dan sınırlamaların kaldırılacağına dair açıklama geldi. Salgından Avrupa’da en ağır etkilenen ülkelerden İspanya, 15 Mayıs’ta sınırlarını “14 gün karantina” zorunluluğu ile açtı. Daha sonra yapılan açıklamada ise 1 Temmuz itibariyle yabancı turistlerin “karantinasız” girişine izin verileceğini duyurdu.

Avrupa’da en fazla can kaybının yaşandığı ülkeler arasındaki İtalya da, sınırların 3 Haziran’dan itibaren Avrupa Birliği’nden gelen turistlere açılacağını açıkladı. İtalya’da zorunlu olan karantinanın da artık uygulanmayacağı bildirildi.

Sınırlamaları kademeli gevşetmeye başlayan birçok Avrupa ülkesi de sınırları açma konusunda adımlar atmaya başladı.

Türkiye’de “charter uçuşları” gündemde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yaptığı açıklamada, dünyanın çeşitli ülkelerinden tatil için Türkiye’ye gelmek isteyenlerin olduğunu ifade ederek charter uçuşlar yoluyla bu kişilerin geliş-gidişlerini sağlamak istediklerini belirtti.

Alanya Dim TV’de katıldığı programda konuşan Bakan Çavuşoğlu, Rusya ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke vatandaşlarından tatil için Türkiye’ye gelme yönünde talep olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu şunları söyledi: Biz özellikle normal tarifeli uçuşlar başlamasa bile charter uçuşlarıyla o ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyen turistleri, evinden ilk adımı attıktan sonra tekrar evine dönünceye kadar güvenli şekilde getirip, tatilini Türkiye’de yaptırıp, tekrar evlerine göndermek istiyoruz. Bu konuda yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla o ülkelerin yetkililerini ikna etmeye çalışıyoruz. O ülkelerin heyetlerini de Türkiye’ye davet etmeye başladık. Gerek Sağlık Bakanlığı gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı veya sektörden, tur şirketleri, operatörler dahil hepsi gelsinler görsünler, bizim aldığımız tedbirleri, havaalanından otele kadar servis nasıl olacak görsünler istiyoruz.

Çavuşoğlu, Almanya ve Rusya vatandaşlarınıntatili kendi ülkelerinde yapmaları yönünde baskı yapıldığı iddialarının sorulması üzerine de “Her yönetici böyle bir dönemde, pandeminin ekonomileri etkilediği bir dönemde iç turizmi teşvik etmek isteyebilir. Biz de teşvik ederiz. Bu doğal ama biz görüyoruz ki bu gerçekçi değil. Alman ve Rus dostlarımız, Avrupa’daki Türkiye’yi bilen tüm vatandaşlar ülkemize gelmek istiyor. Bunun için birlikte çalışmamız lazım. Türkiye’de tatil yapmasını birlikte sağlamamız lazım” karşılığını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir