Her şey bu ‘KARE’de saklı! Ortada bir hasta var! 22’den fazla sağlık emekçisi…

Ayşegül ÇAKMAK

Hasta bir inşaat işçisi. Yüksekten düşmüş. 10 cm kalınlığındaki bir demir boru böbreklerini ve omurlarını parçalamış. Yaşam mücadelesi veriyor. Saniyeler bile önemli.

Hastanın baş tarafında anestezistler, hastayı stabilleştirip uyutmaya çalışıyor. Birinin gözleri monitörde, birileri ilacı hazırlıyor, biri hızlı gitsin diye serumu sıkıyor, biri ek damar yolu ararken, bir personel başlayacak ameliyat öncesi hastanın pozisyonunu ayarlıyor.

Hastanın her iki yanında çeşitli branşlardan cerrahlar, strateji belirlemeye çalışıyor. Üroloji Ekibi adına da bir uzman hastanın ayak ucunda.Karına saplanan demir çıkarılırken olabilecek kanamayı durdurmak ve travma gören böbrekleri onarmanın planlarını yapıyor.

Herkes telaş içinde ama panik yok.. Tek hedef var. Zamana karşı yarış içinde hastaya müdahale etmek. Onu yaşatmak.

Hasta başı multidisipliner değerlendirme sonucunda, ameliyata Üroloji Ekibi’nin başlamasına karar veriliyor. Bir yandan da ameliyathaneye yeni giren, maskesini bağlayan biri daha var.

Hastanın başında kadraja sığabilen toplam 22 kişi var. Hemşireler, fotoğrafın dışında. Başlayacak ameliyatın malzemelerini hazırlıyorlar, arkada görünmeyen bir yerde.

Bu fotoğraf, Korona virus salgını nedeniyle sağlık personelinin öneminin hatırlandığı bu günlerde, söze gerek bırakmıyor.

Her türlü olumsuzluğa ve zorluğa inat, bana “iyi ki doktor olmuşum” dedirten bir kare. Büyütüp bakıldığında, her milimetresinde insanı yaşatma çabasını ve sanatını görüyor, sağlık çalışanlarının nasıl doğaüstü bir çaba sarf ettiğini hissediyorsunuz.

İşte, sağlık çalışanları bu anlar için kodlanmış bir hayat yaşıyorlar. Yaşamlarının nedeni yaşatmak…

Olagan ameliyat listesindeki hastaların ameliyatlarını, apar topar acilden getirilen bu işçi nedeniyle iptal eden sağlık çalışanları, çok başarılı bir ameliyata imza attılar. İşçi kurtarıldı. İyileşti ve taburcu oldu.

Ameliyathanede yaşananlardan haberi dahi olmadı. Ama iyileşip gittiğinden o gün ameliyathanede olanların hepsi haberdar oldu. Hiç tanımadığı sağlık emekçileri onu, gıyabında gülümseyerek, mutlulukla, onurla ve gururla uğurladı.

Her türlü olumsuzluğa ve zorluğa inat, bana “iyi ki doktor olmuşum” dedirten bir kare diye yazdı o günü ölümsüzleştiren doktor. Ameliyat olanın adı soyadı ne mi? Önemli değil…

İNSAN

Ameliyatı gerçekleştirenler kim mi? Hasta yakınlarının saldırısına uğrayan, hakaretlerine maruz kalan, bazen de alkışlanan sağlık emekçileri…

1 adet yorum; “Her şey bu ‘KARE’de saklı! Ortada bir hasta var! 22’den fazla sağlık emekçisi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir