17 Maddelik ‘Klima Kuralları’ Açıklandı

Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi; yaz aylarının yaklaştığı, havaların ısınmaya başladığı bugünlerde kapalı alanların serinletilmesi için kullanılacak klimalara yönelik 17 maddeden oluşan Kullanım Kuralları’nı duyurdu. Duyuruda yer alan 17 maddenin 9’u toplu taşıma araçlarındaki kullanıma yönelik uyarıları içerirken, geri kalan 8 madde ise hastane, AVM, market gibi insanların toplu olarak bulunduğu mekanları ilgilendiriyor.

TOPLU TAŞIMAYA 9 UYARI
1. Otobüslerde sürücüler cam veya plastik panellerin arkasında izole edilmeli.
2. Mümkünse sürücü mahali taze hava ile pozitif basınçlandırılmalı.
3. Maskesiz yolculuk yapılmamalı.
4. Klimalarında yüzde 100 taze hava imkânı olan araçlar içerisindeki yolcu sayısına bakılmaksızın yüzde 100 taze havayla çalıştırılmalı.
5. Klimaların temizlik periyodu sıklaştırılmalı, bakım sırasında ısı değiştiriciler, yıkanabilir filtreler, menfezler, difüzörler, iç yüzeyler insan sağlığına zararlı olmayan dezenfektanlar ile temizlenmeli.
6. Yıkanamayan filtreler ve dış hava filtreleri mutlaka yenisi ile değiştirilmeli.
7. Filtre değişikliği ve kanal/ısı değiştirici vb. temizliği sırasında sistem durdurulmalı, mutlaka N95 maske ve eldiven kullanılmalı. Kirli filtreler, sızdırmaz poşetlere yerleştirilmeli, bu poşetler tıbbi atık olarak işlem görmeli.
8. Yüzde 100 taze hava imkânı olmayan ve hepa filtresi bulunmayan klimalar kesinlikle çalıştırılmamalı. Bu gibi taşıtlarda, mekanik havalandırma sağlayıcı ek sistem tasarımları (kanallı/kanalsız pencere fanları ve dış hava girişleri) üzerinde çalışılmalı.
9. Toplu taşıma araçları pencereleri açılmak suretiyle sürekli havalandırılmalı, gün içerisinde belirli aralıklarla dezenfekte edilmeli.

TOPLU ALANLAR İÇİN 8 MADDEYE DİKKAT
1. İklimlendirme sistemlerinde yüzde 100 taze hava imkânı olan mekânlarda sistem sürekli yüzde 100 taze havayla çalıştırılmalı. Bu tip sistemler gece kapatılmamalı, debi düşürülüp çalıştırılmaya devam ettirilmeli.
2. Yüzde 100 taze hava imkânı olmayan ve hepa filtresi bulunmayan kapalı alan iklimlendirme sistemleri (Fan-coil, split ve VRV iç ünite gibi) çalıştırılmamalı. Uygun havalandırma yapılmayan iş yerlerinin çalışmasına izin verilmemeli.
3. Mekanik havalandırma sistemi olmayan binalarda açılabilen pencereler aktif olarak kullanılmalı, odaya ilk girildiğinde pencereler en az 15 dakika süreyle açık tutulmalı.
4. Döner tip (rotary) ısı geri kazanım sistemleri pandemi sürecinde devre dışı bırakılmalı. Tüm ısı geri kazanım cihazlarında kirli egzoz havasından, taze hava hattına kaçak olmadığından emin olunmalı.
5. Tuvalet egzoz fanları sürekli çalıştırılmalı.
6. Klimaların temizlik periyodu sıklaştırılmalı, bakım sırasında ısı değiştiriciler, yıkanabilir filtreler, menfezler, difüzörler, serpantinler, yoğuşma tavaları, iç yüzeyler insan sağlığına zararlı olmayan dezenfektanlar ile temizlenmeli.
7. Yıkanamayan filtreler mutlaka yenisi ile değiştirilmeli.
8. Filtre değişikliği ve kanal/ısı değiştirici vb. temizliği sırasında sistem durdurulmalı, mutlaka N95 maske ve eldiven kullanılmalı. Kirli filtreler, sızdırmaz poşetlere yerleştirilmeli, bu poşetler tıbbi atık olarak işlem görmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir