Yörükler yaylalara alınmadı dağ başında mahsur kaldılar

50 yıldır kullandıkları yaylara girmelerine izin verilmeyen yörükler, yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kaldı. Yörükler bulundukları yerden her yıl kullandıkları Toros yaylarına izin verilmemesini anlamadıklarını, bu konunun çözümü için yetkililerden kendilerine yardım etmelerini bekliyorlar. 

Anadolu’nun dörbir yanında bin yıllık geleneğini sürdüren yörükler yaylalara çıkmaya başladı.

Yaz aylarının gelmesiyle Toroslar’ın zirvesine hayvanlarını otlamak için çıkmak isteyen Hataylı yörükler ise yüksek kesimlerde dün gece etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Tomarza ve Develi ilçe arasındaki dağlık mevkide mahsur kaldı.

Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatına katılan askerlerimize kurban keserek adını tüm Türkiye’ye duyuran, Yörük Ana olarak bilinen Döndü Deveci, Tufanbeyli ile Tomarza arasında bulunan Aslantaş köyü cıvarında mahsur kaldıkları ve mağdur olduklarını belirtti.

Durumun sosyal medya üzerinden Yörtürk Vakfı Kayseri Şube Başkanı Ali Aydın’a bildiren ve yardım isteyen Yörük Ana  “Başkanım biz mahsur kaldık, her yıl çıktığımız yaylaya bu yıl jandarma ve orman bekçileri izin vermiyorlar. Bunu neden yapıyorlar anlayamadık. Konuyu Kayseri Valisi Sayın Şehmus Günaydın ile görüşmenizi istiyoruz.Sayın Valimiz bu mağduriyetimize çözüm bulsun” diye seslendi.

Yörük Ana, Tomarza’nın bölgede bulunan köylerinin muhtarlarınca zorluk çıkartıldığını dile getirirken, bu defa her yıl konakladıkları yayladan farklı olarak kendilerine taşlık bir yer gösterildiğini, burada kendilerinin ve hayvanlarının zor durumda olduklarını, yetkililerden bu konuda yardım beklediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir