ABD’de yangın yeri!

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde 46 yaşındaki siyahi Amerikalı George Floyd’un polis memuru Derek Chauvin tarafından öldürülmesi sonucu başlayan protestolar, ülke genelinde şiddetini arttırarak devam ediyor. Minnesota’da başlayan protestolar tüm ülkeye yayılınca, birçok eyalette polis gücünün yetersiz kalması sonucu Ulusal Muhafızlar da sokağa indi.

ABD’de George Floyd’un polis tarafından gözaltına alındığı sırada öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor. Olayın gerçekleştiği kent Minneapolis yakınındaki St.Paul kentinde yine binlerce kişi bir araya geldi.

En az 30 kentte düzenlenen protestolarda, polisle protestocular arasında çatışma çıktı. Araçlar ve binalar kundaklanırken, polis zaman zaman göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı.

Protesto gösterilerinin düzenlendiği kentler arasında Minneapolis, Los Angeles, New York, Chicago, Atlanta, Washington, Philadelphia ve Indianapolis; gece sokağa çıkma yasağı ilan edilen şehirler arasında ise Philadelphia, Miami, Portland, Louisville ve San Francisco da var. Ancak bu kentlerde birçok bölgede yasağa uyulmadı.

Olaylar sırasında yüzlerce kişinin gözaltına alındığı öğrenildi

FLOYD AİLESİNİN AVUKATI: KASITLI BİR CİNAYET

ABD’de polisin gözaltına alırken öldürdüğü George Floyd’un ailesinin avukatı, bunun “kasıtlı bir cinayet” olduğunu söyledi. Floyd’un boğazına diziyle basan polis Derek Chauvin’e taksirle adam öldürme suçlaması yöneltilmişti.

CBS kanalına konuşan avukat Benjamin Crump, polisin neredeyse dokuz dakika boyunca Floyd’un boğazına bastığını, bu yüzden olayın taksirle adam öldürme değil kasıtlı bir cinayet olduğunu savundu.


TRUMP, ANTIFA’NIN TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN EDİLECEĞİNİ DUYURDU

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’deki antifaşist hareketi “terör örgütü” ilan edeceklerini açıkladı.

PROTESTOLAR DİĞER ÜLKELERE DE SIÇRADI

ABD’de pek çok kente yayılan protestolar, Avrupa başkentlerindeki ABD temsilcilikleri önünde de sürüyor.

Bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da “#BlackLivesMatterUK” tarafından düzenlenen protestoya çok sayıda kişi katıldı.

Almanya’nın başkenti Berlin ve Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da da benzer protestolar vardı. Kaynak: Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir