Kristof Kolomb heykelinin başına gelmedik kalmadı…

George Floyd protestoları sırasında heykelleri yıkılanlara, Amerika’yı keşfederek kıtada fetih, sömürgecilik ve kırım dönemini açan İspanyol kaşif de eklendi…

George Floyd protestoları sırasında heykelleri yıkılanlara, Amerika’yı keşfederek kıtada fetih, sömürgecilik ve kırım dönemini açan İspanyol kaşif de eklendi. Dün gece ABD’deki Kristof Kolomb heykellerinin başına gelmedik kalmadı. 

ABD’de beyaz polis memurunun silahsız siyah yurttaş George Floyd’u boğarak öldürmesine yönelik protestolar tüm dünyaya yayılır ve 300-400 yıl öncesinin köle tacirlerinin heykellerinin yıkılmasına varırken, sıra, sömürgeciliğin atalarından Kristof Kolomb’a geldi.

Amerika’yı keşfederek kıtada fetih, sömürgecilik ve kırım dönemini açan İspanyol kaşif Kristof Kolomb’un ABD’deki heykellerinin başına gelmedik kalmadı. 

Virginia.eyaletinin Richmond kentindeki Kolomb heykeli devrilip göle atılırken, Massachusetts eyaletinin Boston kentindeki heykelin başı koparıldı. 

Salı günü Richmond’da protestocular ilkin kırmızıya boyadıkları heykeli ardından devirdi, ateşe verdi ve parktaki göle attı.

“Alaşağı et” sloganları eşliğinde devrilen heykel gölde yüzüstü yatarken, mitingdeki konuşmacılardan biri “Renkli insanları ezen her şey gitmeli” tavrını koydu, bir diğeri “Her şeyin başladığı yerden girişmeliyiz. Bu topraklara ilk ayak basanlardan bu işe girişmeliyiz” dedi.

Heykelin kaidesine “Kolomb soykırımı temsil ediyor” yazısı bırakıldı. 

Amerika kıtasını keşfetmesi nedeniyle ABD’de hemen her şehirde heykeli bulunan, ancak sömürgeciliği başlatmasından ötürü heykellerinin kaldırılması talepleri yoğunlaşan Kolomb’un Boston’daki heykeli de 2006’da kafasının koparılması, 2015’te kırmızıya boyanmasının ardından yine hedef oldu.

Heykelin salı gecesi bir kez daha kafası koparılmış halde bulunmasıyla ilgili polis soruşturma başlattı.

​Yerli hakları savunucuları, İspanyol kaşifin kıtadaki yerli halkların soykırıma uğratılmasının başını çekmesinden ötürü Amerika’da kutlanan Kolomb Günü’nün Yerli Halklar Günü olarak değiştirilmesi için uzun zamandır kampanya yürütüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir