Bingöl’de 5.8 büyüklüğünde deprem! 1 Şehit…

Bingöl’de deprem: 5.8 Bingöl Karlıova merkezli; Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Elazığ’dan da hissedilen 5,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Göçük altında kalan güvenlik koruyucusu şehit oldu.

Deprem nedeniyle jandarma nöbet kulesi çöktü, 3 güvenlik korucusu yaralandı

Kandilli Rasathanesi, saat 17:24’te merkez üssü Bingöl’ün Karlıova ilçesi olan 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.

Deprem; Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Elazığ gibi çevre illerde de hissedildi.

Depremin derinliği 5 km olarak ölçüldü.

AFAD ise Bingöl Karlıova’daki depremin büyüklüğünü 5,7 olarak bildirdi.

AFAD’ın açıklamasına göre, saat 17.34’te 4.5 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana geldi.

Depremle ilgili ilk resmi açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan geldi. “Ekiplerimiz inceleme için bölgeye sevk edildi” diyen Kurum, “Bingöl Karlıova’da meydana gelen ve çevre illerimizden hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum,” ifadelerini de kullandı.

VALİLİKTEN VE BELEDİYE BAŞKANINDAN İLK AÇIKLAMA

Bingöl Valisi Kadir Ekinci de “Bir karakolda gözetleme kulesi yıkıldı 3 kişi yaralandı. Henüz can kaybı bilgisi yok,” dedi. Bingöl Valiliği’nden yapılan açıklamada “Bugün saat 17.24’te merkez üssü Yedisu ile Karlıova arasında bulunan kaynarpınar Köyünde 5.7 şiddetinde deprem meydana geldi. Kaynarpınar köyünde karakola ait iki gözetleme kulesi çökmüş ve üç güvenlik korucumuz yaralandı. Tüm köy ve ilçelerimizde hasar tespit çalışmaları devam etmektedir,” denildi.

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan da CNN Türk canlı yayınına bağlanarak durumla ilgili son dakika bilgilerini paylaştı. Başkan Arıkan “Yaklaşık yarım saat önce meydana gelen deprem Karlıova merkez üssüydü. Bingöl merkez ve Karlıova Merkezde sıkıntı görünmüyor. Ancak köylerden henüz detaylı bilgi alamadık. Kriz masasındaki toplantı sonrası detaylı bilgiler vereceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir