Çin’de yeni vakalar görüldü, İran’da hasta sayısı yükselişe geçti

Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 2 ayın en yüksek vaka artışı yaşandı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 19’u yurt dışı kaynaklı 57 Kovid-19 vakası tespit edildi.

Bu, 89 vakanın saptandığı 14 Nisan’dan bu yana en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

Ülke içi kaynaklı vakaların 36’sı başkent Pekin’de ve diğer 2’si Liaoning eyaletinde kaydedilirken, Guangdong eyaletinde 17, Şanghay ve Çongçing kentinde birer yurt dışı kaynaklı vaka görüldü.

Sağlık Komisyonu ayrıca, Kovid-19 nedeniyle can kaybının olmadığı bilgisi paylaştı.

Bu arada Pekin’de salgının tekrar ortaya çıkmasında bağlantılı ve vaka sayısının yeniden artmasına neden olan tarım ürünleri pazarının kapatılması sonrası yapılan testlerde dün 46 kişinin testinin pozitif çıktığı bildirilmişti.

Saptanan vakalar sonrası pazar civarındaki 11 yerleşim alanın sokağa çıkma uygulaması, spor alanlarında faaliyetlerin askıya alınması ve 9 okulda eğitime ara verilmesi gibi çeşitli tedbirler alındığı açıklanmıştı.

Toplam vaka sayısının 83 bin 132’ye çıktığı ülkede, şu ana kadar 4 bin 634 kişi yaşamını yitirdi.

İran’da artış

İran’da corona virüsü (Covid-19) salgınında son 24 saatte 107 yeni ölümün kayıtlara geçmesiyle, ülkede salgında ölenlerin sayısı yeniden 3 haneli sayıya yükseldi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, ülkedeki corona virüsü (Covid-19) salgınına yönelik son istatistikleri paylaştı. Son 24 saatte 2 bin 472 kişinin korona virüs testinin pozitif çıktığını belirten Lari, 107 kişinin de hayatını kaybettiğini ifade etti.

Son verilerle birlikte ülkede tespit edilen toplam vaka sayısının 187 bin 427’ye, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 8 bin 837’ye ulaştığını açıklayan Lari, toplam 148 bin 674 hastanın virüsü yenerek taburcu olduğunu aktardı.

İran’da Covid-19 salgınında 14 Nisan’da hayatını kaybedenlerin sayısı çift haneli sayıya düşmüştü. Ülkede en son 13 Nisan’da 111 insanın yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Ülkede dün Covid-19 kaynaklı ölü sayısı 71 olarak açıklanırken, bugün ölü sayısı yeniden 3 haneli sayıya yükseldi.

Lari, “Üç haneli verileri açıklamak bizim için çok acı verici. Bu öngörülemez ve vahşi bir virüs ve hepimizi her an şaşırtabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir