LGS ve YKS’nin yapılacağı 20-27 ve 28 Haziran günleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda Cumhurbaşkanı’nın kararıyla LGS ve YKS’nin yapılacağı günlerde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını duyurdu. İçişler Bakanlığı da 20-27 ve 28 Haziran günleri uygulanacak kısıtlamayla ilgili ayrıntıları paylaştı.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından 20 Haziran’da yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınavlar ile 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak YKS’ye ilişkin açıklamada bulundu. Bakan Koca, “LGS ve YKS günlerinde sağlanması gereken şartlar konusunda Bilim Kurulumuz tavsiye kararı aldı. Sınava gidiş ve dönüş saatlerinde dışarıda yoğunluk olmaması, günün gençlere ayrılması için Sn. Cumhurbaşkanımız sınırlı bir sokağa çıkma yasağı yönünde talimat verdiler” paylaşımında buludu.

İçişleri Bakanlığı da açıkladı

Bakan Koca’nın paylaşımından kısa süre sonra İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada sınavlar nedeniyle 20-27 ve 28 Haziran günlerinde istisnalar hariç 81 ilde sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanacağı bildirildi.

Açıklamaya göre, Koronavirüs riskinden dolayı LGS ve YKS için bazı tedbirler alındı. Tedbirler kapsamında LGS nedeniyle 20 Haziran’da 09:00-15:00 saatleri arasında, YKS nedeniyle ise 27 Haziran’da 09:30-15:00, 28 Haziran’da 09:30-18:30 saatleri arasında 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasının, sınavların öncesinde ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavların sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmek amacıyla uygulanacağı kaydedildi.

Sınava gireceklerden toplu taşıma kullananların bir yakını, özel araçla gelinmesi halinde sürücüyle adayın bir yakını kısıtlamaya tabi olmayacak.

Şehirler arası toplu ulaşım araçlarından bilet almış olanlar sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak saatlerde fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlı üretim ve satışı yapılan iş yerleri açık olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir