Baro başkanlarına polis engeli

19 Haziran’da Türkiye’nin dört bir yanından toplam 80 baronun başkanları Ankara’ya savunma yürüyüşü başlattı. 22 Haziran Pazartesi Ankara’da buluşan başkanlar şehrin girişinde polis engeline takıldı.

‘Polis, duran araç şöförlerine üzerimize sürmesi için bağırıyor’

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baran Selanik, polisler ve baro başkanları arasında arbede çıktığını kaydetti. Selanik, “Polis, yoldan yürümek istediğimizde duran araç şoförlerine üstümüze sürmeleri için bağırıyor” dedi.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baran Selanik de Twitter’dan yaptığı paylaşımda polisin, şehre girişe izin vermediğini belirtti.

Polislerle avukatlar arasında arbede çıktığını belirten Selanik gelişmeleri şu şekilde aktardı:

“Bir polis memurunun Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı’ya yumruk atması sonucu arbede çıktı. Polis, Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz’ı gözaltına almak istedi. Vermedik.

Polis, yoldan yürümek istediğimizde duran araç şoförlerine üstümüze sürmeleri için bağırıyor.

Yürümek istediğimizde yeniden engellendik. Çıkan arbedede İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel’e bir polis memuru yumruk atmak istedi ancak yumruk isabet etmedi. Bir baro başkanının gözlüğü kırıldı.

TBB Yönetim Kurulu üyelerinin bir kısmı da şimdi beklediğimiz alana geldi. Metin Feyzioğlu’ndan hala ses yok.

Metin Feyzioğlu’nun da geleceği yönünde bir söylenti var ancak baro başkanları Metin Feyzioğlu’nun bizleri temsil etmediğini bu nedenle gelmemesini ilettiler.”

‘2020 yılında insanlar yürüyemiyor’

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan şu açıklamayı yaptı;

2020 yılında insanların yürüyerek şehre girmesine ve Anıtkabir’e gitmesine izin verilmiyor. Bunu reddetmenin yasal bir gerekçesi olma ihtimali dahi yok. Yalnızca “Valilik müsaade etmiyor” deniliyor. Valiliğe yazılı olarak bilgi verdik, bize herhangi bir yazılı ret cevabı gelmedi. Gelemez çünkü anayasaya aykırı olur. Bu, bir hukuk devleti olmadığımızın en açık göstergesidir. Bugün, baro başkanlarını Ankara’ya sokmayan tarihi bir gündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir