Fabrikadaki 4 işçide koronavirüs çıktı, bütün işçiler test için hastaneye koştu

Diyarbakır’da 100’e yakın işçinin çalıştığı tekstil fabrikasında 4 işçi corona virüsüne yakalandı. Fabrika çalışanları işletmenin herhangi bir tedbir almadan faaliyetleri devam ettirmelerine tepki göstererek iş bırakıp hastanenin yolunu tuttu. Fabrikada üretime ara verilirken, testleri pozitif çıkan işçiler hastanede tedaviye alındı.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bir tekstil fabrikasında 4 işçinin corona virüsü testi pozitif çıktı. 100’e yakın işçi, temas halinde oldukları gerekçesiyle iddiaya göre işletmeden test yapılmasını ve faaliyetlerinin durdurulması istedi.

İşletme yetkilileri, iddiaya göre faaliyetlerin durdurulmayacağını ve hastaneye izinsiz gidenlerin işten çıkarılacağını bildirdi. Bu duruma tepki gösteren çalışanlar, işlerini bırakıp test yaptırmak için toplu halde hastanenin önüne geldi. Fabrikada üretime ara verilirken, testleri pozitif çıkan işçiler hastanede tedaviye alındı.

Tekstil fabrikasında çalışan işçiler eve gitmeye korktuklarını ve işletmenin herhangi bir kontrol yaptırmadığını savundu. İşçiler, “İş yerimizde 10-15 kişiye yakın vaka çıktı. İşletmeden önlem alınmıyor, dezenfektan yok, sağlık konusunda sıfır önlem var. Eve gitmeye korkuyoruz. ” dedi.

Bazı işçiler, çalışanlarda Covid-19 belirlenmesine rağmen işletmenin bu durumu inkar ederek çalışmaya devam etmelerini istediklerini öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir