Anlaşma sağlandı… Başkan’a ağır soru: Bize ‘terörist’ denilirken, siz neredeydiniz?

Baro başkanları geceyi yağmur altında geçirdi! Polis müdahale etti. Soylu, talimat verdi sorun çözüldü… Baro başkanları kendilerini ziyaret etmek isteyen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na sırtlarını döndü, ‘Bize terörist denilirken, siz neredeydiniz?’ diye tepki gösterdiler.

Savunma’ geceyi yağmur altında geçirdi, polisin müdahalesine maruz kaldı! Ankara’ya ulaşan baro başkanları geceyi yağmur altında geçirdi. Kendilerine gönderilen battaniyeler ve oturmaları için gönderilen sandalyelere müsaade edilmedi. Gerginlik gece de baş gösterdi. Baro başkanlarıyla ile polis arasında arbede çıktı.

AKP hükümetinin avukatlık yasasına ve baroların yapısına yönelik müdahale hazırlığına karşı, baro başkanları bulundukları illerden Ankara’ya doğru “Savunma Yürüyüşü”nü başlattı. Gece karanlık çökünce Ankara’da başlayan fırtına polisleri engellemedi ve müdahale geldi. Avukatlara çevik kuvvet polisleri fırtına altında müdahale etti.

İktidar, baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme hazırlığı içinde. 81 ilin barosu ve hukukçular buna tepkili.

Başta İstanbul Barosu olmak üzere tüm barolar, geçen cuma Ankara’ya yürüyüş başlattı. Başkanlar ve avukatlar dün Ankara’ya ulaştı.

Ancak polis, kalkanlarla barikat kurup avukatları Ankara’ya sokmadı. Arbede yaşandı. Avukatlar bu kez oturma eylemi yaptı.

Avukatlar, “Yürümek anayasal hakkımız. Kendi ülkemizin başkentine giremeyecek miyiz?” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Geceyi yağmur altında geçiren baro başkanlarını önce İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ziyarette bulundu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun gecikmiş ziyaretine ise baro başkanları kol kola girip arkalarını dönerek protesto etti. Görüşme baro başkanlarının tepkisiyle gerçekleşmedi.

Baroları temsil eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın kendi binasında değil de ‘Bakanlık’ta çalışıyorum,’ demesi de eleştirilere neden oldu. Baro başkanları Feyzioğlu’na, ‘Bize terörist denirken sen neredeydin?’ diye sordular. Göle etmemesini ona ihtiyaç duymadıklarını ifade ederek, ‘Savunma susmayacak’ diye slogan attılar.

CHP heyeti de baro başkanlarına ziyarette bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yapılan görüşme sonrasında, Soylu’nun talimatıyla polis barikatı kaldırıldı. 200 metre sembolik yürüyüş sonrası baro başkanları Anıtkabir’e gitmek için otobüslerle Tandoğan’a geçtiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir