Fabrikaya kilitlenen yüzlerce işçi 3 ay zorla çalıştırılmış!

Nijerya’da polis bir pirinç işleme fabrikasına yaptığı baskınla, koronavirüs salgını döneminde üç ay binaya kilitlenerek çalışmaya zorlanan 100’den fazla işçiyi kurtardı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Nijerya’nın kuzeyindeki Kano kentinde bulunan pirinç işleme fabrikasının işçilerinin Mart sonundan beri binadan çıkmalarına izin verilmeden çalıştırıldığı öğrenildi.

İşçilere çalışmayı sürdürmeleri için aylık 72 dolar tutarındaki ücretlerine 13 dolar zam vadedildi ve kabul etmeyenler işten atılmakla tehdit edildi.

Hint asıllı bir işverene ait fabrikanın beş yöneticisi gözaltında.

Polis sözcüsü Abdullahi Haruna, fabrikanın şu anda kapatıldığını, sahiplerinin de “işçileri iradeleri dışında binada tutma” suçlamasıyla soruşturulduğunu söyledi. Haruna, fabrika binasında 126 kişinin bulunduğunu açıkladı, işçiler ise toplam 300 çalışan olduğunu söyledi.

İşçilerden bazıları içeride kapalı tutuldukları süre içinde uzun saatler çalışmaya zorlandıklarını ve çok az yiyecek verildiğini anlattı.

BBC muhabiri Mansur Abubakar’la konuşan işçiler şirketin önce Şubat ayında, sokağa çıkma önlemlerine hazırlık yapmak amacıyla çalışma saatlerini iki katına çıkardığını anlattı.

Mart ayında hükümetin işyerlerinin kapatılması talimatına rağmen şirketin çalışmayı sürdürmeye karar verdiğini, küçük bir ücret zammı karşılığında da işçilerden çalışmaya devam etmelerini istediğini anlatan çalışanlar, kabul etmeyenlerin işine son verileceği tehdidinde bulunulduğunu söyledi. Çalışanlar, kalmaya karar verenlerin fabrikadan çıkmalarına izin verilmeyeceğini o zaman anladıklarını belirtti.

İşçiler, “Çok kısa sürelerle dinlenmemize izin veriliyordu. Namaza, aile ziyaretine izin yoktu” diyerek yaşadıklarını anlattı.

‘İnsanlık dışı koşullarda tutulmuşlar’

Çalışanlardan birinin, bir insan hakları örgütün araması üzerine durumdan haberdar olan polis fabrikaya baskın yaparak işçileri kurtardı.

Küresel İnsan Hakları Ağı’ndan Karibu Yahaya Kabara, “Gördüğüm şey iç parçalayıcıydı. Şirketin bu insanları tuttuğu koşullarda hayvanlar yaşayamazdı” dedi.

İşçilerin haklarını almaları için hukuki süreci izleyeceklerini söyleyen Kabara, “Yeterli yiyecek verilmiyor, hasta olanlara ilaç sağlanmıyordu” diye konuştu.

Nijerya’da Covid-19 vakalarının sayısı 20 bine ulaştı.

Güneydeki Lagos kenti salgının en hızlı yayıldığı yer fakat Nijerya’nin ikinci en büyük kenti ve Kano eyaletinin merkezi olan Kano da kuzeyde en çok vaka görülen şehir.

Nijerya’nın diğer yerlerinde alınan önlemler gevşetildi ancak Kano’da halka sadece Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri sınırlı saatler içinde yiyecek alışverişine çıkma izni veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir