Fatih Sultan Mehmet’in portresi, Londra’da 770 bin sterline satıldı. Alıcısı fethettiği kentin belediyesi oldu

Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örnek bugün Londra’da yapılan açık artırmada 770 bin sterline (6 milyon 500 bin lira) satıldı.

Portreyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin satın aldığını duyuran Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Londra’da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık” açıklamasında bulundu.

Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örnek bugün Londra’da yapılan açık artırmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından toplamda 935 bin sterlin (yaklaşık 8 milyon lira) ödenerek satın alındı.

BBC Türkçe’ye açıklama yapan, İstanbul Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, telefon bağlantısı ile Londra’daki müzayedeye katıldıklarını kaydederek “Fatih’in tablosu, 16 milyon İstanbullu adına alındı, bütün İstanbulluların koleksiyonu oldu” dedi.

Alımın, İBB’nin “koleksiyon edinim bütçesinden” karşılanacağını açıklayan Polat, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “bizzat kendisinin planladığı” bir alım süreci gerçekleştirildiğini dile getirerek “Müzayedeleri takip ediyoruz, konu basına da yansımıştı. Bizzat kendisi de bu dünyaları (müzayedeleri) takip eder. Kendisinin de çağdaş resim koleksiyonu var.” diye konuştu.

Polat, tablonun sergilenmesine ilişkin de “Eldeki müzeler yetersiz. Tablo, İBB elindeki sanat koleksiyonu ile birlikte restorasyonunu yaptığımız bir yerde sergilenecek.” açıklamasında bulundu.

Christie’s müzayede evi yetkilileri tablonun toplam satış bedelinin 935 bin 250 sterlin olduğunu ifade etti. İBB’nin, tablonun açık artırma fiyatı olan 770 bin sterline ek olarak, müzayede evi komisyonu olarak da 165 bin 250 sterlin ödeyeceği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir