Normalleşme hayali kurarken vakalardaki hızlı artış korkutuyor

Dünya genelinde 10 milyonu aşkın insana bulaşan Korona virüsü ABD başta olmak üzere birçok ülkede hızlı artışını sürdürüyor. ABD’nin birçok eyaletinde sokağa çıkma kısıtlamalarının yeniden uygulanması gündeme taşınırken, Hindistan ve Brezilya’da de günlük vaka sayıları 10 binlerin üzerinde sürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana 24 saat içerisindeki en yüksek koronavirüs vaka sayısı kaydedildi. ABD’de perşembe günü 39 bin 818 yeni koronavirüs vakası kayıtlara geçti.

Florida’da vaka sayısı 9636 artarak 132.545’e çıkarken, Teksas’ta 5 binden fazla vaka tespit edildi, Arizona’da da 3.428 yeni vakayla rekor kırıldı. California’da 4890 vaka açıklanırken, San Francisco’da normale dönüş takviminin de ertelendiği açıklandı.

Vaka sayılarındaki artışlar kısıtlamaları tekrar gündeme getirdi. Normale ilk dönen eyaletlerden biri olan Teksas’ta yüzde 50 kapasiteyle çalışan barların kapanmasına, yüzde 75 kapasite ile çalışan restoranların yüzde 50 kapasite ile çalışmasına karar verildi.

Houston’daki Harris County’de uyarı seviyesi en yükseğe çıkarıldı… Yetkililer Covid-19 ile ilgili “Ciddi ve kontrol edilemeyen salgın” uyarısını yaptı. Washington eyaletinin valisi Jay Inslee de normale dönüş sürecinin ertelendiğini duyurdu. Inslee, “Eyalet içerisindeki bölgelerin normale dönme sürecini erteliyoruz. Dördüncü faza dönmek planlar arasındaydı. Dördüncü fazda yaşam normale dönecekti. Fakat şu an bu riski göze alamayız. Hepimiz normale dönmek istiyoruz, yazın tadını çıkarmak ve ekonomiyi canlandırmak istiyoruz ama henüz bu aşamada değiliz” dedi.

Hindistan ve Brezilya’da artış hızlı

Hindistan ve Brezilya’da günlük vaka sayısının 10 binin üzerinde seyretmesiyle birlikte  Reuters’ın haberinde, “Bu durum kaynaklara çok ciddi bir baskı yaratacak” ifadesini kullandı.

Resmi verilere göre Brezilya ve Hindistan’daki vakalar geçen haftaki vakaların üçte ikisi kadar olduğu açıklandı. Uluslararası kamuoyu Brezilya ve Hindistan’da yaşanan bu artış ile ilgili, “Corona virüsü salgını yeni bir faza girdi” yorumunu yaptı.

Rusya’da vaka sayısı 7 bini altına düştü

Dünya genelinde en fazla koronavirüs vakası kaydedilen üçüncü ülke olan Rusya’da nisan ayı sonundan bu yana ilk kez bir günde 7 binden az koronavirüs vakası kayıtlara geçti. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, ülkede vaka sayısı son 24 saatte 6 bin 800 artarak toplamda 620 bin 794’e yükseldi. COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 176 artışla toplamda 8 bin 781 oldu. 

Öte yandan Avustralya’da son haftalarda vaka sayısının arttığı Victoria eyaletinde kısıtlamaların gelmesi gündemde… Eyaletin başındaki isim Daniel Andrews, “Sokağa çıkma yasağı ve bazı bölgeleri karantina altına almak gibi planlarımız var” dedi.

İngiltere’de ise güzel havanının etkisiyle vatandaşların sahillere akın etmesi ve sosyal mesafe kurallarının ihlali sonrası Sağlık Bakanı Matt Hancock’tan, koronavirüs ile ilgili talimatlara uyulmaması nedeniyle sahillerin kapatılabileceğini duyurusu geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir