Kısa çalışma ödeneği uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada

Toplantıda sağlıktan güvenliğe ekonomiden tarıma birçok konuyu görüştüklerini bildiren Erdoğan, koronavirüsle mücadelede Türkiye’yi vaka ve vefat sayısında noktasına çekmeyi hedeflediklerini aktardı.

Salgın sürecinde verilen desteklerle ilgili bilgi aktaran Erdoğan, ekonomik faaliyetlerde adım adım Mart ayındaki seviyelere yaklaşıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Kısa çalışma ödeneğinden mevcutta yararlananların süresini bir ay daha uzatıyoruz. İş fesih sınırlaması dolayısıyla nakdi destek ücret desteği de bir ay daha devam edecektir. Sadece bizim salgınla mücadeleyi başarıya ulaştırmamız yetmiyor. Yakın çevremizden başlayarak güçlü sosyal ekonomik ticari ilişkilerimizin olduğu ülkelerin de aynı başarıyı yakalaması gerekiyor. Sağlık alanındaki altyapımızın ve sağlık sigorta sistemimizin gücü zaten tartışılmazdır. En zorlu şartlarda dahil pek çok sektörde çarkları döndürmeye devam etmemiz üretim gücümüzü de dünyaya ispatlamıştır. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldıkları her konuda Türkiye kendi kendine yetmenin ötesinde tüm dostları için ümit kapısı haline geldi.”

“ÇOKLU BARO YÖNETİMİ ÜZERİNDE DURUYORUZ”

Barolarla ilgili planladığımız reform konusunda da bilgi aktaran Erdoğan, meslek örgütlerinin sağlıksız yapıları, temsilde adaletsizlik yanında mensupları üzerinde faşizan sorunlar üretebildiğini söyleyerek “Daha demokratik, daha çoğulcu bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Bunun için çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz. Milletvekillerimiz bu konudaki kanun teklifini yarın sabah veriyorlar. İnşallah en kısa sürede hayata geçireceğiz. Bizim kendimize göre doğru kabul ettiğimiz kimi hususlarda farklı ve haklı değerlendirmeler yapıldığını gördüğümüzde hiç yüksünmeden düzeltme yoluna da gidiyoruz. Çalışmalara katkı vermeyenlere yanaşmayanlara ise sadece gölge etmeyin başka ihsan istemez diyoruz.” diye konuştu.

Ekonomi, istihdam anlayışlı bir odakla hareket ettiklerini dile getiren Erdoğan, haziran ayıyla ilgili öncü verilerin, ekonominin çok güçlü bir toparlanma sürecinde olduğunu gösterdiğini, sektörel güven endekslerinde yüzde 9 ile yüzde 33 arasında bir artış göründüğünü ifade etti. Tüketici güven endeksi yüzde 5 artış ile son 14 ayın zirvesine çıktığını kaydeden Erdoğan “Turizm sezonunun en azından bir kısmını kurtarmak için yoğun çaba gösteriyoruz. Çok yakında bu alanda sevindirici haberler bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir