Rusya, İngiltere ve Macaristan’dan turizm için sevindirci haber

Koronavirüs pandemisi sonrasıAvrupa Birliği’nin (AB) sınırlarını açacağı ülkeler listesinde Türkiye’ye yer vermezken, Rusya, İngiltere ve Macaristan’dan turizmcileri sevindiren haberler geldi.

AB’nin sınırlarını açacağı ülkeler listesine alınmayan Rusya ile Türkiye arasında askıya alınan uçuşların 15 Temmuz’dan itibaren yeniden başlatılabileceği bildirildi.

Rusya Taşımacılık Bakanı Yevgeny Dietrich Türkiye tarafından gelen uçuşları yeniden başlatma teklifi ile ilgili bir soruya “Biz bunu değerlendiriyoruz” dedi.

Rusya diğer ülkelerle uçuşlarını vatandaşlarını ülkeye geri getirme dışında mart ayı sonunda durdurdu. Türkiye de 28 Mart’da uçuşları askıya almıştı. Ancak vakaların azalması ile birlikte yurt dışı uçuşları da kademeli olarak başladı.

AB iki haftada bir yenilemek üzere sınırlarını açtığı 14 ülkenin listesini açıklamıştı. AB’nin kapılarını açtığı ülkeler arasında Türkiye, Rusya ve ABD yer almamıştı.

İngiltere, karantinadan muaf tutulacak ülkeleri açıkladı

Londra hükümeti Birleşik Krallık topraklarına girişte karantina uygulamasından muaf tutulacak olan 56 ülkeyi açıkladı, listede Türkiye de bulunuyor.

Hükümetin açıkladığı listedeki ülkelerde bulunan vatandaşlar, İngiltere’ye dönüşte 14 günlük karantina uygulamasına tabi tutulmayacak.

Haziran ayı başında Covid-19 ile mücadele kapsamında getirilen karantina uygulamasının kaldırılması 10 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Yeni uygulamaya göre listedeki 56 ülkeden vatandaşlar, başka bir ülke üzerinde transit geçiş yapmamış olmak kaydıyla İngiltere’ye girişte karantinaya alınmayacak.

İngiliz yetkililer, listede koyu sarı ya da yeşil renkte ülkelerin bulunacağı ve bu ülke vatandaşlarının karantinadan muaf tutulacağı gibi, İngiliz vatandaşlarının da bu ülkelere girişte karantinaya alınmayacağını açıkladı. Kırmızı listede bulunan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına yönelik yasak devam edecek.

Hükümetin yayınladığı listede yer alan ülkelerin çoğunluğu Avrupa’da yer aldı. Bu ülkelerinin dışında Güney Kore, Vietnam ve Avustralya da listeye alındı.

Macaristan, Türkiye’yi güvenli ülke olarak kabul etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı için Antalya’nın Serik ilçesinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, toplantı sonrası yaptığı açıklamada her ülkenin kendi vatandaşının sağlığını düşünmek zorunda olduğunu vurgulayarak  “Objektif kriterler ortaya konulduğu zaman Türkiye’nin güvenli ülke olduğunu ülkeler açıklıyor. Macaristan Dışişleri Bakanı da beni arayarak, Türkiye’yi güvenli ülkeler listesi içinde tuttuklarını ve Türkiye’den dönecek Macar turistlere 14 günlük karantina uygulamayacaklarını söyledi. AB’nin kararına rağmen” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir