Tayland’da maymunların meyve toplayıcısı olarak çalıştırıldığı ortaya çıktı

Hayvanlara Etik Davranma Topluluğu (Peta), maymunların vahşi doğadan alınarak günde bin hindistan cevizi toplamak üzere eğitildiğini duyurdu.

Peta, Tayland’da 8 çiftlikte maymunların tüm dünyaya ihraç edilmek üzere Hindistan cevizi toplamak üzere çalıştırıldığını açıkladı.

Açıklamaya göre erkek maymunlar günde 1.000 Hindistan cevizi toplarken, insanlar günde 80 Hindistan cevizi toplayabiliyor.

Peta, “maymun okulları” adı verilen merkezlerde maymunların meyve toplamanın yanı sıra, turistleri eğlendirmek için bisiklet sürme ve basketbol oynama eğitimi de aldıklarını keşfetti.

Bu merkezlerde, çoğu daha bebekken illegal olarak vahşi doğadan koparılan maymunların, aşırı baskı altında olduklarını gösteren davranışlar sergilediği belirtilirken şu açıklamalarda bulunuldu:

“Maymunlar eski lastiklere bağlanarak kafeslere koyuluyor. Bu kafesler hayvanların doğru dürüst hareket edebilecekleri kadar büyük değil. Bir maymun, bir kamyonet kasasındaki küçük bir kafeste, kaçmak için parmaklıkları şiddetle sallarken görüldü. Bir ipe bağlanmış bir maymunun da hayvan terbiyecisinin elinden kaçmaya çalışırken çığlıklar attığı görüldü.”

Peta’nın direktörü Elisa Allen, terbiyecisini ısırmaya çalışan maymunların köpek dişlerinin söküldüğünü de söyledi:

“Bu meraklı ve son derece zeki hayvanlar psikolojik dürtülerden, arkadaşlıktan, özgürlükten ve hayatlarını yaşanmaya değer kılacak her şeyden mahrum bırakılıyorlar. Tek sebebi Hindistan cevizi toplayıcısı olarak kullanılmak istemeleri. Peta, iyi insanları maymun iş gücünün kullanılmasına asla destek olmamaya çağırıyor.”

İngiltere’de bazı süpermarketlerden tepki geldi

Bu açıklamadan sonra İngiltere’nin en yaygın süpermarketlerinden bazıları, bu şekilde maymunlara toplatılan Hindistan cevizlerinden yapılan ürünleri satmayacağını, bu ürünleri şimdiden raflarından kaldırdığını duyurdu.

Süpermarket yetkilileri, “Hayvanların sağlığını koruma politikamız gereği, maymun işçiliğinden elde edilmiş olduğunu bildiğimiz hiçbir ürünü satmamaya kararlıyız. Etik bir perakendeci olarak, maymun iş gücünün bizim ürünlerimizin içeriği için kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Hayvanların istismar edilmesini hiçbir şekilde hoş görmeyeceğiz.” açıklamaları yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir