Gelibolu’da orman yangını… Bakan açıkladı: 300 hektarı kaybettik

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde çıkan orman yangını kısa sürede etkisini artırarak geniş bir alana yayıldı. Yangın bölgesine çok sayıda arazöz, 2 uçak ve 20 helikopter sevk edildi. Yangın nedeniyle Çanakkale Boğazı kapatılırken Yalova köyü, Kumköy ve Bigalı köyü tedbir amacıyla boşaltıldı.

Tarım arazilerine de sıçrayan yangın etkisini sürdürüyor.

Bölgeye giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş görünüyoruz. Bu biraz daha artabilir. Önümüzde 1 saat 15 dakikamız daha var. Arkadaşlarımızla birlikte bunu değerlendiriyoruz. Akşam için de belirli hazırlıklarımız var. İHA’lardan bilgi akışları devam ediyor. Gece şartları mutlaka aleyhimize işleyecek ama çalışmaları sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yerleşim alanlarıyla ilgili şimdilik bir tehlikenin bulunmadığını ifade eden Pakdemirli, köylerdeki tedbirlere ilişkin şunları söyledi:

“Başlangıçta Yalova köyü ile ilgili bir problem var gibi gözüküyordu ancak şu an itibarıyla yok. Rüzgar yönü değişmezse olmayacak gibi gözüküyor. Diğer köylerimizle ilgili de şu an sıkıntı gözükmüyor ama eğer gerekli görülürse bu köylerimizle ilgili gerekli tedbirleri alırız. Şu anda bir problem yok. İlerleyen saatlerde yangının gidişatı, seyriyle ilgili açıklamamız olacaktır.”

Yangın şehitlik bölgesine ulaşması ihtimaline yönelik soru üzerine Pakdemirli, “Bizim bütün çabamız bir ağaç daha az yansın. Değil şehitlik, şu anda bulunduğu yerden 1 metre daha ileriye gitmemesidir bütün amacımız. Bazen teknik koşullar gerektiği yerlerde yanmaya bırakılabilir ama bazı bölgelerde de yollar kesilebilir. Bizim burada hava araçlarımız farklı farklı çalışıyor. Helikopterlerimiz su atar, uçaklar da şerit yapar. Bu şeritlerle yangını durdurmaya çalışırız. Genelde çalışma kaidemiz budur. En az hasarla atlatmak amacımız, gayemiz budur” yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir