İhale iptal edildi! Dağ keçileri kurtuldu…

Tunceli’de dağ keçilerini avlatmak için açılan ihale iptal edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Tunceli’de kutsiyet atfedilen ve “Hızır’ın davarı” olarak kabul edilen dağ keçilerini avlatmak için açtığı ihale iptal edildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada “Av turizmi kapsamındaki yaban keçisi ihalesinde hazırlanacak rapor belirleyici olacak” denildi.

Açıklamada 13 Temmuz’da yapılacak ihalenin iptal edildiği belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesinde avcılık faaliyeti yürütülmektedir. Ülkemizde de bilimsel yönden envanteri yapılmış olan yaban keçileri popülasyonu içerisinde bulunan yaşlı erkek bireylerin bir kısmının avına avcılık kapsamında izin verilmektedir.

Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür. Bu nedenle 13.07.2020 tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir