TOKİ, gözde semtteki “spor tesisi ve yeşil alan” arsasını sattı. Belediye’den tepki geldi; “Rant satışı”

İzmir’in gözde semti Karşıyaka’daki iki arazi TOKİ’nin yaptığı ihale ile satıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, imar planlarında rekreasyon ve spor alanı olan arsaların satışına tepki göstererek “Bu basit bir satış değildir. Rant amaçlı olduğu çok açıktır” dedi. TOKİ’nin ihalesi, aynı ilçede 1 daire fiyatına satılan ve üzerine yüzlerce daire yapılan “yeşil alan” statüsündeki araziyi akıllara getirdi.

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) 21 ve 15 milyon TL bedelle satışa çıkardığı Karşıyaka Mavişehir’deki iki alanın ihalesi gerçekleşti. İmar planında açık spor tesisi görünen arazi 60, rekreasyon alanı (yeşil alan) olan ise 52 milyon TL bedelle alıcı buldu. Bu arazilerin kamusal hizmete yönelik olarak belediyelere bedelsiz verilmesi gerektiğini belirten ve ihaleyi, Ankara’da takip eden Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay daha önce hukuki yollara başvuracaklarını açıklamıştı.

Başkan Tugay, Belediyenin Personel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Aydın ve başkan yardımcısı Zeki Yıldırım ile birlikte TOKİ müzayede salonundaki ihaleye gittikleri, “İhalelerin numaralı gerçekleştirilmesi nedeniyle” firmaları tespit edemedikleri bildirildi. Başkan Tugay’ın alanların bir müteahhit tarafından alınıp konut yapılmasından endişe ettiği belirtildi.

“KARŞIYAKA HALKINA SAYGISIZLIK”

İhale sonrası açıklamada bulunan Başkan Tugay “Bugün Ankara’da bir kamu kuruluşu olan TOKİ eliyle, şehir planında Mavişehir’de rekreasyon alanı (yeşil alan) ve açık spor alanı olarak belirlenmiş, yani halkımıza ait olan iki arazi, henüz kişisel ve kurumsal kimlikleri hakkında bilgimiz olmayan kişilere, belirlenmiş olan tahmini bedellerin çok üzerinde, astronomik rakamlara satılmıştır” ddedi.

Tugay şu ifadeleri kullandı:

“Bu satış basit bir satış değildir. Rant amaçlı olduğu çok açıktır. Söz konusu yerlerin ilan edilen fiyata yakın rakamlarda satılması durumunda alma niyetiyle müzayede salonunda bulunurken şahit olduğumuz bu haksız durum Karşıyaka Belediye Başkanı olarak bana ve eşlik eden arkadaşlarımıza büyük acı vermiştir. Yükseltilen satış rakamları belediye bütçesi ile karşılanabilecek miktarlar değildir. Başından beri satılmaması yönünde ikazlarımıza ve belediyeye devredilmesi yönündeki taleplerimize karşın yine ve yeniden rant alanı yaratmak için gerçekleştirildiği çok açık olan bu satışa ve bu alanda gerçekleştirilecek olası bir yapılaşmaya karşı yasal bütün yollara başvuracağımızı, kamudan ve halktan aldığımız güçle mücadelemizi son ana kadar sürdüreceğimizi herkesin bilmesini isteriz. Bu fırsatla önceki satışta satın aldığımız 8,5 dönümlük belediye hizmet alanının, ranttan kurtarılmış olmasının, bu üzüntü verici durumda tek tesellimiz olduğunu da ifade etmek isterim. 

Bu arazileri alan kişi veya kurumlara hayırlı olsun diyemeyeceğim. Bu alışverişin Karşıyaka halkına saygısızlık olduğunu fark etmelerini umutsuzca bekliyorum. Karşıyaka tarihiyle, bugünüyle ve geleceği ile büyüktür ve nihayetinde her zaman iyilik ve doğruluk kazanacaktır. Yaşasın Karşıyaka, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.” 

Karşıyaka Belediyesi, TOKİ tarafından satışa çıkarılan Hazine’ye ait ve yıllardır belediye hizmet alanı olarak kullanılan Mavişehir’deki 8.5 dönümlük arsayı satın almıştı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay planlarda “belediye hizmet alanı” olan arsanın İstanbul’daki müzayedesine katılarak 21 milyon 400 bin TL bedelle araziyi Karşıyaka Belediyesi’ne kazandırmıştı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, ayrıca sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, satışı yapılan arsanın fotoğraflarını paylaşarak şu açıklamada bulundu:

“TOKİ Halk’a ait alanları sattı derken, Nereyi sattılar?diye soran vatandaşlarımız, işte bu alanı sattılar. Bu satış kabul edilemez.Hiç kimsenin burayı kendi özel mülkiyetine geçirme ve hatta daha ileri giderek buraya konutlar yapma hakkı yoktur. Buna sonuna kadar karşı duracağız.”

Aynı bölgede daha önce de arsa satışı gündem olmuştu

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, geçtiğimiz yıllarda aynı bölgedeki bir başka arsanın benzer şekildeki satışını gündeme taşımıştı. CHP’li Sertel, İzmir’in en değerli yerlerinden biri olan Mavişehir’de TOKİ -Emlak Konut tarafından “rekreasyon alanı” olarak satılan arsayı AKP döneminde ön plana çıkan Cengiz İnşaat’a daire fiyatına satıldığını ortaya koyarak, buna tepki göstermişti.

Sertel, “Yeşil alan olarak çok ucuza alınan arsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hem emsali yükseltildi hem de ticaret parseline dönüştürüp, konut yapımına açıldı. Değeri çok yüksek olan arsayı 4.5 milyona alan Cengiz İnşaat, bir taşla kuş sürüsü vurdu” dedi.

Sertel TBMM’de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Havalimanı, Baraj, Otoyol, Liman, Hızlı Tren gibi Türkiye genelinde çok sayıda projenin müteahhitliğini üstelenen ve ortaya çıkan ses kayıtlarıyla gündeme gelen Mehmet Cengiz’in rekreasyon alanı olarak çok ucuza aldığı Mavişehir’deki 23 bin 113 metrekarelik arsa, ticaret parseline dönüştürülerek konut yapımına uygun hale getirildi. Arsanın üzerinde bugün 366 konut ve 33 ticari üniteden oluşan proje yükseliyor. 1+1 daire dahi 1 milyon liradan satılacak. 366 konut ve 33 ticari üniteden elde edilecek gelir dudak uçuklatıyor. Sadece iki dairenin satış fiyatı, arsa maliyetini karşılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı plan değişikliği ile iki parseli birleştirdi. Bölgenin yeşil alan, park veya otopark gibi ihtiyaçları göz ardı edilerek, kıyı kullanım kuralları, kamu yararı, yargı kararları hiçe sayıldı. Bu hukusuzluk giderilmeli.”

CHP’li Sertel’in gündeme taşıdığı AVM yanında bulunan ve daha sonra imar verilen rekreasyon alanında bugün değerleri milyon liralarla telafuz edilen yüzlerce daire yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir