Biri Erbaş’a hatırlatmalı! Dinimizin emri: Müslüman, müslümana lanet değil, rahmet dilemeli

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Ayasofya’daki ilk cuma hutbesinde “Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” sözlerine tepkiler, çığ gibi büyüyor.

Diyanet İşleri Başkanı’nın sözleriyle Mustafa Kemal Atatürk’ü kast ettiği iddaları toplumun her kesiminin tepki göstermesine neden olurken, isminin açıklanmasını istemeyen bir din görevlisi, kastın aşıldığını, dinimizde kimsenin kimseye lanet okuyamayacağını söyledi.

İslam dininin, sevgi, barış, kardeşlik ve rahmet dini olduğunu, Sevgili Peygamber Efendimiz de rahmet peygamberi olduğunu kaydeden din görevlisi, “Müslüman, müslümana lanet değil, rahmet diler” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali ERBAŞ

“Bir seferinde Peygamber Efendimize, “Ya Resulallah! Müşriklere beddua edin” denildiğinde, Resulullah (a.s.m.) şöyle cevap vermiştir:

Ben lanetçi olarak gönderilmedim. Ben ancak ve ancak rahmet olarak gönderildim” dediğine vurgu yapan, isminin açıklanmasını istemeyen din görevlisi, “Müşriklere bile lânet etmeyi uygun bulmayan dinimiz bir mümine lanet edilmesine asla müsaade etmez. Müslümana lanet etmek onu öldürmek gibi büyük günahlardandır. Müslüman müslümana lanet değil, rahmet dilemelidir” dedi.

“Bu hususta da Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır” diyerek ekledi:

Her kim bir mü’mine lanet ederse, bu, onu öldürmek gibi günahtır. Her kim bir mü’mine küfür isnat ederse, bu da onu öldürmek gibi günahtır.” (Tecrid Tercemesi, 12:139.) Bu hadisin açıklamasında şöyle denilmektedir:

Lanetin, lanet edene döneceğine dair hadislerin de bulunduğuna dikkat çeken din görevlisi, ” Dinimizde lanet yasağı sadece insanlara yönelik değildir. Dinimiz Hayvanlara da lanet etmeyi uygun görmez. Lanetlenmiş bir hayvanın bize yol arkadaşlığı bile uygun olmaz diyen peygamber efendimiz laneti müslümanın hayatından tamamen kaldırmayı hedeflemiştir. Yani İslam toplumunda lanetlenmiş bir kimse ve hayvan bulunmamalıdır. Yüce dinimiz İslam insan haklarına önem verdiği gibi ve hayvan haklarına önem veren ve hayvanları koruyan tek dindir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir