Ankara’da virüs atağı!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentte Covid-19 vaka sayısındaki artışın, pandeminin ilk günlerindeki seviyeye çıktığını bildirdi.

Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, ilde vaka sayısının hızla arttığına dikkati çekti, tedbirlere dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Yavaş paylaşımında “Ankara’da Covid-19 vaka artışı maalesef ilk zamanlardaki seviyeye çıkmıştır. Tedbirlerimizi üst seviyeye çıkarmakla birlikte çalışma arkadaşlarımızın ve sizlerin sağlığı için belediyemize ziyaretleri sınırlandırdık. Tüm hemşehrilerimi salgın tedbirlerine uymaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ATO: Pandemi hastanelerinde yoğun bakım üniteleri doldu!

Ankara Tabip Odası (ATO), Ankara’daki vahim tabloyu ilişkin açıklama yaptı. Pandemi hastanelerinde yoğun bakım ünitelerinin yüzde 100 doluluğa ulaştığını, diğer hastanelerde de benzer sorunlar yaşandığını belirten ATO, Ankara’da günlük corona virüsü pozitif vaka sayısının bine yaklaştığını bildirerek “Yoğun bakım ünitesinde yatması gereken hastalar acil servislerde sedyeler üzerinde takip edilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Prof. Başer’den uyarı: Benim maskem seni korur!

Kardiyolog Prof. Dr. Bengi Başer de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla vatandaşları dikkatli olmaya çağıdı.

“Benim maskem seni korur, senin masken beni korur” ikazıyla maske kullanımının önemine dikkati çeken Başer, “Sadece semptom gösterenlere PCR testi yapıyoruz; yani %30’a.. %70’i aramızda, Testin tanı değeri % 60; kalan %40 da aramızda, Yurt dışından gelenlere de test uygulamıyoruz, +’lerin yakın temaslılarına da artık test yapmıyoruz. Sayılara değil, gerçeğe odaklanın.” ifadelerini kullandı.

Başer bir başka paylaşımında enfekte partiküllerin saatlerce havada kalabildiğini vurgulayarak; “kalabalık ortamlar ( sınıf, restoran, bar, ibadethane, toplu taşıma ve iş yerleri..) çok riskli. Havalandırma ve dezenfeksiyon kadar ultraviole de çok önemli… Bu alanlarda UV kullanımı zorunlu olmalı..” dedi.

“Her yeri açtık, sınavları yaptık, turist gelebilsin diye testi zorunlu tutmadık, filyasyondan vazgeçtik, Kurban bayramını eski usule yakın yaşadık, yeni vaka sayısı istikrarla 1000’in altında kaldı ve sonuçta:başta Ankara olmak üzere, her yerden ürkütücü haberler geliyor..” paylaşımında bulunan Başer, salgını bastırmak için önerilerini ise şöyle sıraladı: Şehir bazında günlük veriler, halkla yüz yüze teması olan tüm kamu-özel çalışanlarıyla, sağlık ve eğitim personeline düzenli test, ‘+’ temaslılara test, yurt dışından gelenlere test, rastgele, bölgesel testler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir