ULUSLARARASI İZMİR FİLM FESTİVALİNDE EN İYİ ADAYLARI BELLİ OLDU

Türkiye’nin Oscar’ı olarak kabul gören 3. Uluslararası İzmir Film Festivali adaylıkları belli oldu. En İyi Film kategorisinde 7. Koğuştaki Mucize 14 dalda, TV Dizisi kategorisinde Afili Aşk 8 dalda ve Dijital Yapımda ise Atiye 6 daldaki adaylığıyla başı çeken yapımlar arasındaki yerini aldı.

ASİTEM (Sinema Televizyoncular Meslek Birliği) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteğiyle düzenlenen 3. Uluslararası İzmir Film Festivali adaylıkları belli oldu. Gün geçtikçe heyecanlı bir hâl alan kategori adaylıklarında öne çıkan yapımlar zirvedeki yerini almaya başladı. En İyi Sinema Filmi dalında7. Koğuştaki Mucize 14 dalda, Bir Aşk İki Hayat 13 dalda veCinayet Süsüde 12 daldaki adaylığıylaöne çıkan yapımlardan oldu. Festivale yeni eklenen En İyi Televizyon Dizisi ve En İyi Dijital Yapım kategorilerindeki adaylıklar ise şu şekilde: Afili Aşk8 dalda, Arka Sokaklar 7 dalda ve Babil 6 daldaEn İyi Televizyon Dizisi kategorisinde aday olurken; Atiye6 dalda, Behzat Ç. 5 dalda ve Aynen Aynendizisi de 4 daldakiadaylığıyla En İyi Dijital Yapım kategorisindeki yerini aldı.

Kategoriler arasındaki kıyasıya mücadele devam ediyor

Türkiye’nin ilk ve tek ana akım vizyon filmleri festivali olan Uluslararası İzmir Film Festivali, bir önceki yıl vizyona giren her filmi doğal aday kabul etmesi ve kazananları noter onaylı halk oylamasıyla belirlemesi sayesinde diğer festivallerden ayrılarak öne çıkıyor. Türkiye’nin Oscar’ı olarak kabul gören festivalde hangi yapımın ve adayın, kaç oyla Altın Artemis’e sahip olacağı merak edilenler arasında.

“Altın Artemis heykelinin sahibi olacak yapımları merakla bekliyoruz”

Uluslararası katılımın yüksek olduğu oylama kapsamında 2019 verilerinin altını çizen ASİTEM Başkanı Muammer Sarıkaya, “Geçtiğimiz yıl 110 ülkeden 4,5 milyon tekil oy kullanıldı. Bu yılki ilk hedefimiz en az 5 milyonun üzerinde tekil oy kullanımıydı. Ama dizilerin de oylamaya dahil

olmasıyla birlikte aldığımız geri dönüşler bize rekor diyebileceğimiz bir oranda oy kullanımı olacağının işaretlerini verdi. Bu nedenle oylama sonucunu büyük bir heyecanla bekliyoruz” dedi. Uluslararası İzmir Film Festivali’nin internet sitesi üzerinden yapılacak olan oylamada birbirinden güçlü adayların yarıştığını ekleyen Sarıkaya, “Oylama süresince İzmir’in 30 ilçe ve merkezinde devam edecek olan açık hava gösterimleri yeniden sinemayla iç içe olmamızı sağlayacak. Halkın tercih ettiği adayların hangi dallarda aday olduğu belli oldu. Altın Artemis heykelinin sahibi olacak yapımları merakla bekliyoruz.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir