Uşak’ta 2020 Sulama Sezonu Tamamlandı

Bilindiği gibi Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılıyor. Bu bakımdan suyu depolamak, inşa edilen sulama tesisleriyle tarım arazilerine ulaştırmak ve bu süreçte su kayıplarını minimum seviyeye indirmek önem taşıyor.
Tasarruflu bir sistem olan yağmurlama ve damlama sistemlerini tercih eden DSİ, Uşak’ta 2020 yılı sulama sezonunu tamamladı.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” diye belirtti.

Bu kapsamda Uşak ili ve ilçelerinde 01.06.2020 tarihinde başlayan sulama sezonu 01.09.2020 tarihinde tamamlandı ve toplam 20.378 dekar tarım arazisi sulandı.
2020 yılı fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 19 milyon lira ek gelir sağlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Yaptığımız yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak ve sürekli hale getirmek için çalışıyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir